Njerez te varfer View larger

Njerez te varfer

Fjodor M. Dostojevski A-005309

New product

Përshkrim i shkurtër

Libri “Njerëz të varfër”, është libri i parë i autorit ku menjëherë spikati forca e thellë depërtuese në psikologjinë e personazheve.

More details

897 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Zambaku
ISBN 9789995608354

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Fjodor Mihajlloviç Dostojevski lindi në Moskë në vitin 1821 dhe vdiq në Petërburg në 1881. Është padyshim ndër shkrimtarët më të mëdhenj jo vetëm në Rusi, por edhe në botë.

Kryeveprat e tij letrare si “Krim dhe Ndëshkim”, “Idioti”, “Demoni”, “Vëllezërit Karamazov” etj., mbeten edhe sot e kësaj dite ndër librat më të lexuar. Jeta e shkrimtarit të madh ka patur mjaft luhatje.

Fillimisht u dënua me vdekje për shkak të ideve të tij përparimtare, por më pas u fal dhe u internua në Siberi. Mbas kthimit të tij, shëndetlig dhe i mbytur në borxhe, arriti të gjente tek vuajtjet e tij materialin për krijime realiste që karakterizohen nga analizat e thella psikologjike.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages153
ISBN 9789995608354
Published year2016
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiGazmend AGA