Specials

 • Merso rihetim

  Homazh në formën e një kontrapunkti i...

  810 Lekë -10% 900 Lekë

Tregim & Novelë There are 344 products.

per page
 • Quick view
  300 Lekë In Stock

  Në këto tregime ndërthuren personazhe të shumtë, zbërthehet bota shpirtërore e psikologjike e figurave të tyre, gjë që na bën ti lexojmë tregimet me një frymë.

  300 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock

  Nga libri: Megjithatë, nuk ishte kështu, jo siç e kasha menduar dhe pothuajse parashikuar, asgjë nuk doli shumë e mbarë. Ah sa herë mund ta kem kërkuar Piterin ndër këto vite, djalin me buzëqeshjen mahnitëse.

  500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  Në këtë libër me tregime duket se autori e ka kthyer shpesh kokën nga fëmijëria, rinia e më tutje, i vetëdijshëm që përvoja njerëzore është një thesar, nga e cila mrekullohesh sa herë e zbulon.

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Publicisti, humoristi dhe shkrimtari i njohur, Niko Nikolla, i njohur në Shqipëri si njeriu që arriti të drejtojë për 25 vjet revistën Hosteni, si kryeredaktor i saj, revista e parë opozitare në vend, e lidhi jetën e tij me gazetarinë si dhe me humorin përgjatë 45 viteve.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  300 Lekë In Stock

  Pjesë nga libri: Ishte e vështirë të përcaktoje se çfarë ishte. Nuk mund ta quaje as fshat, as qytezë. E quanin fermë, po as fermë tamam nuk ishte, më shumë ishte një pjesë ferme, domethënë vetëm pallatet e fermës.

  300 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Libri ndërthur letërsinë e kujtesës nëpërmjet groteskut dhe autoironisë, me një individualitet që iu garanton këtyre tri novelave dhe autorit, një hyrje në letrat shqipe. "Embriologji" fitoi Çmimin Kadare për vitin 2016, dhënë nga Fondacioni Mapo

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  Novela Ëndërr , një eksplorim surreal i përmasave më intime të martesës. Kurioziteti i sinqertë i Fridolinit për seksualitetin e bashkëshortes nuk i kundërvihet dot xhelozisë dhe narcizizmit të tij të plagosur.

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  750 Lekë In Stock

  Romani "Yjet nuk vishen kështu" është I pari nga Trilogjia e Dhimbjes. Tema e Yjeve është trafiku i njerëzve, skllavërimi, tortura, rrënimi i shpirtit, shndërrimi në prostituta, vdekja e pareshtur. Yjet nuk vishen kështu nuk bën të lexohet nga ata që kanë zemër të dobët.

  750 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Vëllimi i dytë i romanit "Sekreti shtëpisë në ishull. Qyteti i magjepsur i tërheq lexuesit në një botë të pasur imagjinare të telepatisë dhe ndërthurjes së rrathëve të kohës, me personazhe me aftësi të jashtëzakonshme, trajtëndryshuese, me fantazma, qenie të mbinatyrshme e kafshë që flasin.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Ky ditar i drejtohet Lúlus, pjesës më të fisme të njeriut, dhe në të shpaloset një botëkuptim i ndryshëm e i ri, si reagim ndaj kohëve të vështira që po kalojmë. Duke u nisur gjithnjë nga përjetimi i tij i problematikave apo situatave të ndryshme, autori i jep zë ndjenjës, duke zgjedhur më të thjeshtën dhe njëherazi më të vështirën prej udhëve për të...

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Romani Tundimi i fundit, i konsideruar si kryevepër nga kritikët në mbarë botën, është një interpretim laik i Ungjillit. I botuar për herë të parë në vitit 1955, në të rrëfehet jeta e Jezu Krishtit nga perspektiva e vetë Jezuit. Kazanxaqis, ky gjigand i letërsisë moderne rrëfen dashurinë dhe pasionin e një njeriu çfarëdo: Jezuit të Nazaretit. Teza...

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Për masakrën e Srebrenicës dhe për pasojat e shkaqet e luftës në Bosnjë, ju ftojmë të lexoni romanin "Dimri i njerëzve" të autorit Lionel Duroy. Një shkrim i dhimbsur, sqarues e paqtues.

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Ema është historia e një pjekurie të arritur pas peripecish që materializohen vetëm për shkak të mendjelehtësisë së heroinës. Ndryshe nga librat e tjerë të Austen-it, Ema nuk ka një leksion të vetëm morali, ajo na tregon vlerën e modestisë dhe e bën këtë përulësisht.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Romani ka disa nivele leximi, të cilat ndërthuren mjeshtërisht dhe na lejojnë perceptimin e një realiteti, të cilin zakonisht do ta konsideronim si të largët. Një nivel i parë leximi ka të bëjë me ndjenjën e të qenit i huaj. Shqiptarët kanë qenë dhe vazhdojnë të jenë një popull emigrantësh dhe si të tillë, ky rrëfim ngre për ta, por jo vetëm, shumë...

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Kërkimi i vetvetes, ndërgjegjësimi për atë ç’ka je e çfarë kërkon nga jeta është si një rilindje, një dhembje që të bën më të fortë dhe që, pashmangërisht, e ngrijnë dhe e bëjnë zemrën të rrahë, pra të ndihet e gjallë. Me këtë roman, Maugham-i kurorëzoi karrierën e tij si shkrimtari më i lexuar i kohës së vet.

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Një botim me një përmbledhje tregimesh të përkufizuara nga vetë autorja si përralla moderne.

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock

  Këto tregime na zbulojnë dhimbjet e një të kaluare të errët, të cilën shqiptarët e përballojnë me ironinë dhe durimin e një të dënuari të pashpresë.

  500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Të gjithë mjaftohen duke ia fituar zemrën një femre që papritmas shfaqet në jetën e tyre. Po tia rifitosh zemrën gruas sate pas pesëmbëdhjetë vjetësh martese? Asnjë donzhuan imagjinar nuk do ti futej kësaj ndërmarrjeje të rrezikshme.

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Seria e librave me dedektivë janë klasike tashmë dhe kanë një ndikim të thellë te një i ri. Filip Marlou, personazhi i librit, është fantazia e Chandler, por ai është real sipas çdo lexuesi. Shkrimtari i madh Haruki Murakami thotë: Unë dua të jem si Marlou”

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  400 Lekë In Stock

  Arkitekti, një vepër e shkruar me aq art, e ngjizur në një të vërtetë të pamohueshme: simbolika e diktaturës, shkatërrimi i intelektualit, i diktuar të mbijetojë, nën pushtetin e saj vrasës. Vepra është e jashtëzakonshme, marramendëse, e vërtetë. Ajo është e ngjeshur me figuracione dhe është teknikisht e arrirë, leximi i së cilës të jep me dije...

  400 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  650 Lekë In Stock

  Një vëllim me tregime të Kasem Trebeshinës, shkruar në kohë të ndryshme, ku spikasin ato të shkruara gjatë komunizmit

  650 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Në këtë libër gjenden tregimet "Përjetësia brenda vdekjes", "Piramida e çuditshme" dhe "Maçoku"

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  630 Lekë 700 Lekë -10% In Stock

  Një kryevepër e magjisë popullore shqiptare që vjen në filitrin rrëfimtar të Mitrush Kutelit: Një nga librat më të shitur të dy dekadave të fundit; një rekomandim i përhershëm për fëmijët dhe një zgjidhje briliante për të kuptuar ashtin e fantazisë shqiptare.

  630 Lekë
  700 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Trebeshina i hap për herë të parë lexuesit një dritare për të hyrë në një botë fantazie që ngjason me atë të rrëfimeve të Mitrush Kutelit. Stili surrealist i asaj çka autori e quan “realizëm poetik” i tij është rezultat i revoltës së vetëdijshme kundër rrymës sunduese të realizimit socialist 

  700 Lekë
  In Stock
 • Ky libër konsiderohet nga kritika një vepër unikale në letërsinë shqipe, e cila në një mënyrë lapidare arrin që të shpjegojë artistikisht dukurinë e totalitarizmit komunist. Trebeshina ndërton një rrëfim që e nyjëton idenë e shprishjes shpirtërore të individëve dhe të kolektivitetit. Ai që e lexon me vëmendje këtë libër shton të thelbin e lidhjes së dobët...

 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Është një libër që rrok gjithë jetën me dukuritë e saj, saqë përftohet bindja se kemi të bëjmë me një rrëfim të dendur, me një rrëfim që manifeston frymën jetësore tragjike, komike, ironike dhe vitale. Kjo është shtresa aksiologjike rrëfimit e cila e koncepton fëmijërinë si stina e kaltër, e vetmja fazë e lumturisë njerëzore, që në vetvete shënon një...

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock

  Një novelë policeske me shpirt legjende, “Vrasje në Venecia” është portretizimi thriller i aventurave fatkeqe të refugjatëve shqiptarë nëpër botë, si edhe i shqiptarofobisë

  500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  950 Lekë In Stock

  Ky libër shënon një revolucion për femrën. Një kryengritje dhe një kërkim i rrallë i Elizabeth Gilbert sesi njeriu duhet të ngrihet sërish pas çdo dështimi dhe të kërkojë suksesin, e sigurisht edhe vetveten

  950 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Në këtë vëllim të parë të botimit special të entit botues M.K gjeni ajkën e prozës së shkurtër dhe katër poezi të Mitrush Kutelit. Ky botim është përgatitur nga editori sipas dorëshkrimeve të autorit

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  870 Lekë In Stock

  Në këtë vëllim të dytë të botimit special të entit botues M.K gjeni ajkën e prozës së shkurtër dhe shtatë poezi të Mitrush Kutelit. Ky botim është përgatitur nga editori sipas dorëshkrimeve të autorit

  870 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  870 Lekë In Stock

  Në këtë vëllim të tretë të botimit special të entit botues M.K gjeni ajkën e prozës së shkurtër, kryesisht tregimit për fëmije, dhe shtatë poezi të tjetra të Mitrush Kutelit. Ky botim është përgatitur nga editori sipas dorëshkrimeve të autorit

  870 Lekë
  In Stock
Showing 1 - 32 of 344 items