Specials

Poezi There are 471 products.

per page
 • Quick view
  2 000 Lekë In Stock

  Në këtë vëllim përmblidhet vepra poetike e Kadaresë, krijuar midis viteve 1957 dhe 2005. Vjershat dhe poemat janë nxjerrë nga librat “Ëndërrimet”, “Shekulli im”, “Përse mendohen këto male”, “Motive me diell”, “Koha” dhe “Ftesë në studio”. Një pjesë, që s’kanë qenë përfshirë në këto libra, janë nxjerrë nga shtypi periodik si dhe nga vëllimi i shtatë i...

  2 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Camaj vjen vetëm, me gjuhën e vet, me gegnishten e larguar nga vetë gegnishtja e ndaluar, me poetikën e vet të larguar nga tradita shkodrane, edhe kjo e ndaluar, me poezinë e tij moderne e vetjake, krejt të huaj për poezinë vokalike, për tërmetin verbal me shumë epiqendra, për poetikën kolektive të realizmit socialist. Në këtë kënd ajo ka karakteristikat...

  800 Lekë
  In Stock
 • Xhevahir Spahiu është një nga poetët më të mirë që ka Shqipëria, poet me një shprehje të fuqishme metaforike, me përplasje idesh, me një frymë lirike dhe zhvillim dramatik të vargut, me një figuracion të plotë, por kryesisht me ide të thella,tronditëse.

 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Ky botim permbledh te gjithe krijimtarine poetike te Lasgush Poradecit, te botuar me pare ne vellimet "Vallja e yjeve" dhe "Ylli i zemres"

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  765 Lekë 900 Lekë -15% In Stock

  “Rrathë të brendashkruar, ashtu si të gjitha botimet e mëparshme të Rudolf Markut, sjell jehona verbale, sonike dhe ideore prej traditës më të mirë të poezisë refleksive, pa cak gjuhe a kulture. Libri që marrim në dorë ka peshën e një modeli të atletizmit gjuhësor dhe estetik, është një tour de force aludimesh dhe aluzionesh, i ndërton kuptimet e veta me...

  765 Lekë
  900 Lekë -15%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  850 Lekë 1 000 Lekë -15% In Stock

  850 Lekë
  1 000 Lekë -15%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  850 Lekë 1 000 Lekë -15% In Stock

  850 Lekë
  1 000 Lekë -15%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  900 Lekë In Stock

  900 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 020 Lekë 1 200 Lekë -15% In Stock

  Për herë të parë vjen një përmbledhje e plotë në shqip e mençurisë poetike të Rumit. Këtë botim e përzgjodhi dhe e shqipëroi Edin Lohja

  1 020 Lekë
  1 200 Lekë -15%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  “Enciklopedia e mërgimit” lind aty ku temat universale të mërgimit takojnë universin e dy poetëve shqiptarë në mërgim.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  595 Lekë 700 Lekë -15% In Stock

  Vendosur në një Paris modern e urban, copëzat e prozës në këtë volum përmbajnë një eksplorim të mëtejshëm të terrenit që Baudelaire ka mbuluar në kryeveprën e tij në vargje, Lulet e së keqes: qyteti dhe mjerimi dhe pabarazia e tij, presioni i kohës dhe vdekshmërisë, dhe çlirimi që të japin kënaqësitë sensuale të intoksifikimit, artit dhe gratë.

  595 Lekë
  700 Lekë -15%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  Adriatike Lami vjen me një vëllim të ri me poezi “Tango në prill”, duke kulmuar arritjet e saja poetike, duke shënuar përsosje të teknikave poetike, dhe duke rrokur një botë plot pasione, energji, harmoni dhe muzikalitet.

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  850 Lekë 1 000 Lekë -15% In Stock

  Vjen ne shqip nje nga poetet me te shquara te Rusise dhe Europes se shekullit te XX, perkthyer mjeshtrisht nga Aurel Plasari, dhe me parathenie nga Ismail Kadare

  850 Lekë
  1 000 Lekë -15%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock

  Pas prozës, Ylli Demneri vjen me një vëllim në poezi: Janë dashur plot 25 vjet lexime të haikut të klasikëve dhe modernëve japonezë, mprehje të mendjes dhe kërkime të mendimit, derisa një ditë, befas, shfaqet kjo lloj poezie tek Ylli Demneri. Ai është në kërkim të dashamirësve të kësaj forme poetike edhe në Shqipëri, të cilëve iu ofron këtë vëllim me 111...

  500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  520 Lekë 650 Lekë -20% Out of stock

  520 Lekë
  650 Lekë -20%
  Add to cart More
  Reduced price!
  Out of stock
 • Quick view
  570 Lekë In Stock

  Bëni kujdes. Merrini tregimet me dozë të vogël: një ose dy, herazi. Një “mbidozë” pakëson dobinë. Kaq mund t’iu themi para se ta lexoni këtë libër

  570 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Pas shumë kohës, rikthehet Natasha Lako në botën letrare. Me këtë libër, autorja nuk rend të ndriçojë ndokënd a t’i mësojë ndokujt ecjen majëgishtave, rregullin, si të mos bëjë zhurmë dhe si të lërë gjurmë në një jetë që ndryshon dhe përsëritet përherë nga fillimi, si të qenkësh krejt e re. Dhe kjo për shkak të poetit që vendos rendin që emërtohet sipas...

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Rita Petro i rikthehet poezisë pas dy vitesh, teksa tronditi botën poetike dhe moralin publik me librin “Vrima”. Kësaj radhe sjell poezi të shkruara ndër vite, të përmbledhura në një libër të vetëm, me ca ngjyra të tokës, dhe me nuancën e dritës, diçka e kadifenjtë e butë, që mban aromën e librit në letrën ku janë shkruar fjalët…..

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Janë të rrallë ata që sjellin në varg aq ndjeshëm, aq thellë dhe aq bukur ndjesitë që të shkakton melankolia për kohën, të kaluarën, personazhet reale dhe për tema të tjera universale si dashuria, jeta dhe vdekja, sa Preç Zogaj. Edhe në vëllimin e tij të fundit poetik, Zogaj shfaq një tjetër përmasë shpirtërore dhe poetike të tij.....

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  Vëllimi me poezi “Vrima” thyen shumë tabu të shpalosjes së ndjesive, pasioneve, dëshirave seksuale dhe forcës femrore për të rebeluar përmes vargut

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  510 Lekë 600 Lekë -15% In Stock

  Poezia ... është ftesë për të shpresuar. Ky është koncepti kyç i nobelistit italian Montales, vepra poetike e të cilit na vjen në shqip me një përkthim dinjitoz nga Mimoza Hysa.

  510 Lekë
  600 Lekë -15%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock

  Në shekullin e njëzetë, një nga kolosët e kulturës shqiptare, Fan Noli, përktheu nga persishtja një prej kryeveprave të orientit, "Rubairat" e Omar Khajamit. Shqipërimi i "Rubairave" ishte padyshim një ngjarje e shënuar në jetën tonë kulturore-letrare shqiptare.

  500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  765 Lekë 900 Lekë -15% In Stock

  765 Lekë
  900 Lekë -15%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  510 Lekë 600 Lekë -15% In Stock

  Një përmbledhje poezish, në vazhdën e përmbledhjes me poezi të poetit të madh francez, Prévert "Kjo dashuri". Poezi për t'u lexuar, për t'u recituar, për t'u kopjuar, për t'u dhënë si dhuratë: për të gjithë të rinjtë që, falë një libri, mund të shprehin ndjenjat e tyre më të thella dhe më komplekse.

  510 Lekë
  600 Lekë -15%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock

  Në 80-vjetorin e vdekjes së Át Gjergj Fishtës Botimet Françeskane kanë ndërmarrë nxjerrjen e nji botimi të posaçëm të veprës së tij në gjashtë vëllime. Çdo vëllim paraprihet prej nji studimi të veçantë nga personalitete të njohura në fushën e shkencave albanologjike në Shqipëri dhe Kosovë. Në këtë vëllim ka parathënien studiuesja Evalda Paci dhe janë...

  1 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  850 Lekë 1 000 Lekë -15% In Stock

  850 Lekë
  1 000 Lekë -15%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  430 Lekë In Stock

  Ky botim i dytë, veç disa fotove të Kutelit përmban edhe vështrimet Kosova e Kutelit, shkruar nga Sabri Hamiti dhe Tri pamjet (fytyrat) e Kutelit në një libër – Sulm e Lotë, shkruar nga Pandeli Pasko Kuteli

  430 Lekë
  In Stock
Showing 1 - 32 of 471 items