Shenime nga bodrumi

Fjodor M. Dostojevski BCA111

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky roman dha shenjat e para të gjenisë së Dostojevskit, pas të cilit do të vinin kryevepra të tilla si “Vëllezërit Karamazovë” apo Idioti”. Mjeshtror në rrëfim, tronditës në ngjarjen që rrok, ky libër u përkthye nga Nazim Saiti në vitin 1978, teksa ndodhej në burgun e Burrelit

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Çabej
ISBN9789995635404

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Shënime nga bodrumi u botua për herë të parë në vitin 1864, në stinën më të errët të karrierës së Dostojevskit. Ndër të parat romane të autorit, është si doracak i krejt filozofisë së tij dhe njëherësh vepra që u priu romaneve të mëdha të mëvonshme, si Idioti, Krim e ndëshkim dhe “Vëllezërit Karamazov”.

Në librin “Shënime nga bodrumi”, prapa historisë së një neuroze mund të rindërtohet lehtë historia e shndërrimit të neurozës vetë në roman. Si Pirandelo tek “Gjashtë personazhe në kërkim të autorit”, Dostojevski na rrëfen se misteri i vërtetë nuk qëndron tek protagonisti aq sa tek autori.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages144
ISBN9789995635404
Shtëpia botueseЗаписки из подполья
Published year2018
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiNazim Saiti
RomanPsikologjik
I ri1