Katedralja e Parisit View larger

Katedralja e Parisit

Viktor Hygo LG0019

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky roman i jashtëzakonshëm historik i stilit gotik, i vendosur në Parisin mesjetar te kullat binjake të strukturës së tij më të madhe dhe simbolit suprem, katedrales së Notre-Dame, është drama tronditëse e Kuazimodos, një person me aftësi të kufizuara, ndërsa Lufton për t’iu kundërvënë kujdestarit Claude Frollo, i cili gjithashtu dëshiron të kryejë gjenocid kundër popullatës rome të Parisit.

More details

405 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Argeta LMG
ISBN9789992755067

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Romani është përshkruar si një tekst kyç në letërsinë franceze dhe është përshtatur për film me dhjetëra herë që nga viti 1923 deri më sot.
Romani u përpoq të ruante vlerat e kulturës franceze në një periudhë kohore ndryshimesh të mëdha, të cilat rezultuan në shkatërrimin e shumë strukturave gotike franceze. Romani e bëri Notre-Dame de Paris një ikonë kombëtare dhe shërbeu si një katalizator për të mbajtur gjallë interesin në restaurimin e formës gotike të ndërtesës e cila pësoi dëme të konsiderueshme para disa vitesh nga një zjarr që ra në një pjesë të saj.

Data sheet

pages438
ISBN9789992755067
Shtëpia botueseArgeta LMG
Published year2002
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
PërkthyesiBujar Doko