Camera obscura - origjina e botes

Luan Rama LUR0002

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky roman duke përshkruar marrëdhëniet e një fotografeje shqiptare me një të dashur francez në Paris, tenton një kërkim të historisë së tablosë së famshme Gustave Courbet « Origjina e botës », ku piktori ka pikturuar seksin e femrës.

More details

10 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN9994353640, 9789994353644

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Një histori rokamboleske e një ambasadori të Turqisë në Paris, i cili është nga pinjollët shqiptarë të bashkëpatriotëve që rrethojnë vezirin shqiptar të Egjiptit, Mehmet Ali Pasha. Ishte ky ambasador që i shkoi piktorit në atelierin e tij dhe i kërkoi ti pikturonte seksin e femrës, të cilën e pagoi shumë shtrenjtë dhe netëve, mes miqsh dhe balerinave të kryeqytetit francez, pas gostive dhe pijeve, bëhej shfaqja e kësaj tabloje mbi një kavalet, e bila zbulohej nga një cohë veluri që e fshihte atë.

Data sheet

pages245
ISBN9994353640, 9789994353644
Published year2007
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri