Idioti

Fjodor M. Dostojevski FNK0044

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky është romani në të cilin mishërohen, në trajtën më të plotë, parimet krijuese të Dostojevskit dhe ku zotimi i çuditshëm i subjektit arrin lulëzimin e vërtetë.

More details

95 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN978-9928-203-16-8
Viti i botimit2016

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Në këtë roman rrëfehet historia e qartë dhe tejet e dhimbshme e princit fatkeq Mishkin, e Rogozhinit të tërbuar dhe e Nastasia Filipovnës së trishtuar. Idioti është një nga veprat më të ndërlikuara të Dostojevskit. Tragjizmi i romanit qëndron në faktin se Princi ­Krisht (Mishkini - ­heroi i dashur i shkrimtarit) nuk arrin as të lumturojë personazhet e tjera duke ndërhyrë në fatet e tyre, as të mposhtë forcat armiqësore, viktimë e të cilave bëhet edhe vetë.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages738
ISBN978-9928-203-16-8
RedaktoriRexhep Hida
Viti i botimit2016
Vendodhja e botimitTirane
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
PërkthyesiMyzejen Shapllo