Zera nga Cernobili

Svetllana Alexievich BZ0061

New product

Përshkrim i shkurtër

Kjo është një nga kryeveprat e nobelistes bjelloruse Svetllana Aleksieviç, njëherësh gazetare e njohur, e cila ka sjellë anën e panjohur, - pra vdekjen e gjallë – që solli shpërthimi i reaktorit bërthamor në vitin 1986: Çfarë ndodhi me jetët njerëzore dhe vendet që u prekën nga rrezatimi?!

More details

10 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEMA
ISBN9789928203915

850 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Ky libër, në fakt, nuk është për Çernobilin, por për botën e Çernobilit. Për vetë ngjarjen janë shkruar tanimë mijëra faqe dhe janë xhiruar pothuajse qindra mijëra metra film. Kurse unë merrem me atë që e quajta histori të anashkaluar, gjurmë pa gjurmë të qëndrimit tonë në tokë dhe në kohë. Shkruaj dhe mbledh ndjenjat, mendimet fjalët e përditshme, përpiqem të kuptoj jetën e shpirtit. Jetën e ditës së zakonshme, të njerëzve të zakonshëm. Sepse këtu çdo gjë është e pazakontë: edhe ngjarja, edhe njerëzit, atëherë kur ata e gjallëruan me jetën e tyre hapësirën e re. Çernobili për ata nuk është metaforë, nuk është simbol, ai është shtëpia e tyre. Sa kohë arti e ka bërë provë apokalipsin, ka ofruar versione të ndryshme teknologjike të përfytyrimit të dritës, por tani ne e dimë me saktësi se jeta është ku e ku më fantastike.

Data sheet

pages335
ISBN9789928203915
Published year2017
Vendodhja e botimitPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiFatmir M. Dibra
RomanSagë&Histori
I ri1