Vellezerit Karamazove 1 (HC) View larger

Vellezerit Karamazove 1 (HC)

Fjodor M. Dostojevski BUE114

New product

Përshkrim i shkurtër

Vëllezërit Karamazovë 1 është pjesa e parë e romanit e cila na njeh me botëkuptimin dhe përbërjen e familjes Karamazov. Po ashtu nga njeh me jetën e murgjve dhe të Kuvendit, duke bërë lidhjen e pikave kyçe të subjektit, duke shpalosur ide dhe gjendje mistike, sociale dhe filozofike, të rëndësishme për këtë epope të jashtëzakonshme...

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN
ISBN978-9928-03-218-8
Viti i botimit2014

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Vëllezërit Karamazovë 1 është jo vetëm kryevepra e shkrimtarit dhe e letërsisë ruse, po edhe e letërsisë botërore. Aty gjen kuintesencën e veprës dostojevskiane: shpaloset filozofia e tij, thelbi i veprimit shoqëror, i besimit rus, i ndërgjegjes së kombit rus, i joshjes që i bëhet gjithë shtresave të shoqërisë ruse. Mjafton të njohësh familjen Karamazov, atin dhe bijtë, jetën që bën qytetari rus, murgu rus. Dhe sidomos jeta e Kuvendit ku murgjit dhe filozofia e kohës gëlon, pasqyrohet edhe në sytë e birit më të vogël të Karamazozëve, i cili endet nëpër labirintet e murgjve, duke u përplasur me ideologjinë e ashpër të fesë dhe mendimit fetar, duke gjetur shpesh rrugëzgjidhjet brenda ngushtësisë sociale ku janë të shtrënguar të jetojnë. Ky vëllim i parë përgatit terrenin e veprimit i cili do të shpërthejë në vëllimin e dytë...

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages205
ISBN978-9928-03-218-8
Viti i botimit2014
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiJorgji Doksani