Vellezerit Karamazove 1 (HC) View larger

Vellezerit Karamazove 1 (HC)

Fjodor M. Dostojevski FNK0223

New product

Përshkrim i shkurtër

Vëllezërit Karamazovë 1 është pjesa e parë e romanit e cila na njeh me botëkuptimin dhe përbërjen e familjes Karamazov. Po ashtu nga njeh me jetën e murgjve dhe të Kuvendit, duke bërë lidhjen e pikave kyçe të subjektit, duke shpalosur ide dhe gjendje mistike, sociale dhe filozofike, të rëndësishme për këtë epope të jashtëzakonshme...

More details

1 Item

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fan Noli
ISBN9759928251022
Viti i botimit2017

1 400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Vëllezërit Karamazovë 1 është jo vetëm kryevepra e shkrimtarit dhe e letërsisë ruse, po edhe e letërsisë botërore. Aty gjen kuintesencën e veprës dostojevskiane: shpaloset filozofia e tij, thelbi i veprimit shoqëror, i besimit rus, i ndërgjegjes së kombit rus, i joshjes që i bëhet gjithë shtresave të shoqërisë ruse. Mjafton të njohësh familjen Karamazov, atin dhe bijtë, jetën që bën qytetari rus, murgu rus. Dhe sidomos jeta e Kuvendit ku murgjit dhe filozofia e kohës gëlon, pasqyrohet edhe në sytë e birit më të vogël të Karamazozëve, i cili endet nëpër labirintet e murgjve, duke u përplasur me ideologjinë e ashpër të fesë dhe mendimit fetar, duke gjetur shpesh rrugëzgjidhjet brenda ngushtësisë sociale ku janë të shtrënguar të jetojnë. Ky vëllim i parë përgatit terrenin e veprimit i cili do të shpërthejë në vëllimin e dytë...

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
pages465
ISBN9759928251022
Viti i botimit2017
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiXhemile Zykaj
RomanPsikologjik