Specials

Ombra GVG There are 82 products.

per page
 • Quick view
  1 400 Lekë In Stock

  Një histori dashurie magjike, e frymësuar nga legjenda e një gruaje që u zhduk në Grand Central Terminal, në vitet 20 deri në Luftën e Dytë Botërore dhe më tej, i shkruar nga autorja sipas frymës së librave “Gruaja e udhëtarit të kohës” dhe “Rasti serioz i Benjamin Button”. Duke parë në të kaluarën e pasur të Grand Central Terminal, Lisa Grunwald krijon...

  1 400 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Adibas është një satirë tragjike që e vë gishtin mbi plagën e falsifikimit masiv të brandeve të njohura të seksit dhe masakrës që i bëhet konsumatorit vendas. Një roman lufte, pa luftë, i vendosur në sfondin e një mashtrimi të madh dhe degradimit të individit.

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Autori Brajan Sukaj, fitues i trofeut të dyfishtë me romanin “Ciklopi” gjatë vitit 2019, me romanin më të mirë të vitit 2019 tek Bukinist dhe Panairi i Librit Tirana 2018, vjen me një roman të ri, i cilësuar si një prej prurjeve më cilësore të këtij autori. Sukaj konsiderohet një ndër prozatorët më të mirë në brezin e tij

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Ky është një roman për prindërit dhe për fëmijët, për kujtimet dhe për mënyrën sesi duhet të ndërtojmë raportet me brezat. Është një ndër romanet më të mira të letërsisë bashkëkohore çeke, fitues i disa çmimeve dhe i përkthyer në disa gjuhë të botës.

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë Out of stock

  1 200 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  “Dy botë paralele” është një roman rreth gjithanshmërisë së artit, i mrekullueshëm, kompleks dhe postmodern. Është një bisedë e shpejtë e lakimit të zhanrit midis formave, kohërave, të vërtetave dhe trillimeve. Libri ka dy histori që gërshetohen me njëra-tjetrën si një spirale e dyfishtë. Ky roman ka fituar trofe të shumëfishta në SHBA dhe kudo nëpër...

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Autorja skoceze Rebecca John vjen para lexuesve shqiptare me nje vellim tjeter me tregime. Ky eshte libri me i mire i saj, ku shpaloset mjeshtria si tregimtare.

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock

  Arti i luftës i gjeneralit Sun Tzu, është një traktat i lashtë ushtarak kinez që daton nga afërsisht në shekullin e V-të para Krishtit. Vepra, e cila i atribuohet këtij strategu të lashtë ushtarak, është e përbërë nga 13 kapituj. Çdo kapitull i kushtohet një aspekti të veçantë të luftës, rregullave, strategjive dhe taktikave ushtarake, dhe si duhet të...

  500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  "Budallai" është legjenda e paharrueshme e një burri, e një gruaje dhe e një kombi të ndarë. Megjithëse nuk ështe një roman drejtpërdrejt mbi genocidin armen, kryevepra e Raffit është po aq e rëndësishme për të kuptuar kontekstin historik nën Perandorinë Osmane në fund të shekuliit të 19-të.

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Romani “Dhimbje” është një libër i fuqishëm, i mprehtë që ekspozon sesi mund të rikthehen pasionet e vjetra, duke testuar aftësinë tonë për të marrë vendime mbi atë që është më thelbësore në jetë. “Dhimbje” është një histori e fuqishme rreth dashurisë, familjes, dhimbjes dhe jetës së realitetit zhytur në të kaluarën.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Frymëzuar nga ngjarje të vërteta, Kompaníková ka shkruar një histori të jashtëzakonshme rreth marrëdhënieve të fëmijëve dhe prindërve në shoqërinë moderne. Kritikat ndaj shoqërisë dhe pyetjet e shumta të rëndësishme që ajo ngre mbi këto marrëdhënie e bëjnë atë, sipas shumë njerëzve, pikën e kthesës së letërsisë bashkëkohore sllovake.

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  2 500 Lekë In Stock

  Stalingrad, shkruar nga autori Vasily Grossman, është një histori mbi betejën e ndodhur në qytetin e Stalingrad gjatë luftës së dytë botërore. Grossman ka arritur të përshkruajë me një stil origjinal atë që konsiderohet si një nga luftërat më makabre. Vlerësuar si "lufta dhe paqja" e shekullit të 20-të, kjo vepër është një dëshmi e pasur mbi realitetin e...

  2 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Por në kontrast me klimën e ashpër të kohës, gjallëria dhe hareja që pluskon në romanin “Palieteri”, tingëllojnë si një “odë” e vërtetë për gëzimin dhe kënaqësitë e jetës. Kjo vepër që më së shumti ngjason me një tablo ornamentalo - folklorike, është një himn për dashurinë, dhe arrin të depërtojë me elegancë në skutat e errëta të individit, duke e...

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Dino Buzzati njihet nga lexuesi shqiptare permes permbledhjes briliante te tregimeve Gruaja me flatra, e cila vjen ne kete ribotim nga Ombra GVG.

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 400 Lekë In Stock

  “Shtëpia holandeze” është historia e një parajse të humbur, një tour de force që gërmon thellë në çështjen e trashëgimisë, dashurisë dhe identitetit. Ky roman emocionues, të mban zgjuar kureshtjen për të zbuluar se çfarë ndodh në marrëdhëniet mes Denit dhe Mivit, rrëfen një histori mallëngjyese që do të mbetet në kujtesën tuaj për një kohë të gjatë.

  1 400 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Vjen ne gjuhen shqipe permes perkthimit te studiuesit dhe shqiperuesit Luan Topciu nje nga poetet me te shquar rumune Cezar Ivănescu. Ky eshte nje botim dygjuhesh shqip - rumanisht, - hedhur ne qarkullim nga shtepia botuese Ombra GVG

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Përmbledhja me tregime “Fjala e ndaluar” – është një përmbledhje me tregime, nga shkrimtari Eris Rusi që të ndërmend mollën e ndaluar të Kopshtit të Edenit ose atmosferën e zymtë kur fjalët mund të çonin në greminë gjatë diktaturës. Po sot, në këtë botë ku komunikimi ngjan si zgjatim i natyrshëm i njeriut teknologjik, kush vallë të jetë “Fjala e ndaluar”?

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  900 Lekë 1 000 Lekë -10% In Stock

  Kjo histori dashurie e mrekullueshme dhe analizë psikologjike, është një shuplakë për kohën, jetën vanitoze, zakonet dhe hipokrizinë e shoqërisë së Argjentinës.

  900 Lekë
  1 000 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Doktrina e Laozi e sjelle permes ketij libri ka luajtur rol të rëndësishëm për gjithë zhvillimin e filozofisë kineze brenda shtetit te saj, por e ka bere ate te njohur ne te gjithe boten pergjate historise deri ne ditet tona.

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock

  Ky liber eshte shkruar nga Juan Manuel Santos, fitues i Çmimit “Nobel” për Paqen - 2016

  1 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Përmbledhja “Pështjellim yjesh”, i shton të tjera perla tërësisë së opusit merinian.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  “Toka e shenjtë” shkruar nga Alda Merini gjatë qëndrimit në spitalin psikiatrik Paolo Pini të Milanos. Ajo e shndërron përvojën e saj të tmerrshme në një ditar intim, të fshehë, me fjalë të drejtpërdrejta e pa filtër, me mesazh të menjëhershëm, shpesh i mbushur me shëmbëllesa shtazarake. Por, mjeti poetik i lejon Merinit ta ndërrojë realitetin: çmendina,...

  800 Lekë
  In Stock
Showing 1 - 32 of 82 items