Categories

Specials

List of products by supplier: Zambaku

per page
Showing 1 - 32 of 53 items
 • Quick view
  900 Lekë In Stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock

  Romani “Anija e bardhë” të çon natyrshëm tek e vërteta klasike se nuk ka poezi më lirike se sa poezia që buron nga dhimbja. Ajo ka qenë dhe mbetet burimi i kryeveprave përderisa në botë do të ekzistojnë padrejtësitë dhe njerëzit të verbuar nga etja për pushtet mbi të tjerët do t’u shkaktojnë atyre drama, atyre që më shumë se kushdo meritojnë jo vetëm të...

  500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  350 Lekë In Stock

  Detyra ime është t’u tregoj se virtytet nuk i blejnë dot me para, por paratë dhe mirësia e njeriut tohen duke pasur virtyte. Në qoë se mendoni që këto që ju thashë janë gabim dhe ju sjellin të rinjve dëme, atëherë mund ta quaj veten fajtor. Por po doli ndonjëri prej jush e thotë se ti nuk na ke mësuar diçka të tillë, atëherë ai gënjen.” Në këtë vepër...

  350 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  350 Lekë In Stock

  Ashtu siç është romani i luftës njerëzore, egërsisë dhe ndryshimit, Aventurat e Bakut mbase është më shumë një roman dashurie: i dashurisë që shpon çdo errësirë, i dashurisë që mund çdo të keqe.

  350 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  450 Lekë In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Monografia Vendi i ciklit filozofik në sistemin poetik të Lasgush Poradecit , variante, burime, poetikë” e studiuesit Eldon Gjikaj është një mongrafi e shkruar me rreptësi kritike, me fjalë tejet të kursyera, me një gjuhë sa shkencore dhe aq edhe të kuptueshme, larg çdo manierizmi të qëllimshëm për t’i rritur formalisht vlerën punës, me thellësi arsyetimi...

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  350 Lekë In Stock

  Tolstoj është padyshim një ndër shkrimtarët më të mëdhenj dhe më të lexuar të letërsisë botërore. Nëse dëshironi të dini përgjigjen e pyetjeve si “Ç’e mban gjallë njeriun?”, “Ç’është ajo që sundon zemrën e njeriut?”, ju këshillojmë të lexoni këtë libër i cili përbëhet prej tri novelash vërtet të mrekullueshme.

  350 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  Në romanin e tij autobiografik, autori tregon vuajtjet dhe peripecitë e një fëmijërie të rritur pa baba, nën diktatin e njerkut dhe motrës së tij të pashpirt; rruga e vështirë e tij për mbijetesë dhe suksesi i arritur si shkrimtar. Padyshim, “David Koperfildi” bën pjesë ndër librat autobiografikë më të arrirë...

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  550 Lekë In Stock
 • Quick view
  400 Lekë In Stock

  Plot shpirt, romantik, dhe plot me rreziqe, romani “Djaloshi i grabitur” është vepra klasike më me shumë aventura e shkrimtarit Robert Louis Stevenson.

  400 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  300 Lekë In Stock

  Doktor Oksi së bashku me asistentin e tij, Izhene, shkojnë në komunitetin e vogël të Kikendones. Ai premton ta ndriçojë qytezën me një rrjet tubash me gaz oksihidrik. Gjatë ndërtimit të këtij rrjeti, komuniteti i qetë entuziazmohet mjaft, deri në atë pikë, sa ata janë gati të luftojnë me komunitetin fqinj. Por cili është shkaku i këtij ndryshimi në...

  300 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  450 Lekë In Stock

  Nxënësit e shkollës Çerman në Uellington, kryeqytetin e Zelandës së Re pas mbarimit të shkollës, vendosin të shkojnë në një pushim dymujor. Prindërit e nxënësve marrin me qera një jaht dhe e lidhin pas një anijeje tregtare. Në një çast, kur kapiteni i anijes nuk ndodhej në të, jahti papritur veçohet nga ajo dhe për fëmijët nis një udhëtim plot me aventura...

  450 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  450 Lekë In Stock

  Nxënësit e shkollës Çerman në Uellington, kryeqytetin e Zelandës së Re pas mbarimit të shkollës, vendosin të shkojnë në një pushim dymujor. Prindërit e nxënësve marrin me qera një jaht dhe e lidhin pas një anijeje tregtare. Në një çast, kur kapiteni i anijes nuk ndodhej në të, jahti papritur veçohet nga ajo dhe për fëmijët nis një udhëtim plot me aventura...

  450 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  350 Lekë In Stock

  La Fonteni (1621-1695) është ndër shkrimtarët klasikë më të rëndësishëm francezë. Dituritë e tij të përfituara nga përvoja, i shpalos në një mënyrë argëtuese në përrallat dhe fabulat e tij. Duke qenë poet i madh, temat në lidhje me marrëdhëniet shoqërore dhe karakteret e njerëzve, i ka derdhur në poezi në formë argëtuese. Faktikisht, pjesa dërrmuese e...

  350 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  400 Lekë In Stock

  Ezopi mendohet se ka jetuar në vitet 620-564 p.e.s. Fabulat e tij të famshme i kanë rezistuar shekujve dhe janë përkthyer pothuajse në të gjitha gjuhët e rëndë sishme botërore. Fabulat e tij shquhen për moralin dhe stilin edukativ, si dhe për frymën humane.

  400 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  400 Lekë In Stock

  Në vepër trajtohet sesi njeriu ia shet shpirtin djallit për hir të një dashurie, dhe që në fakt, përbën një betejë të vështirë të gjatë ndërmjet njeriut dhe djallit. Në vepër do të shikoni qartë dobësitë njerëzore dhe kurthet djallëzore dhe do të kuptoni mundimin që i japin njeriut disa dëshira djallëzore...

  400 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  400 Lekë In Stock

  Pasi gjejnë një shishe misterioze në det kur kishin dalë për të provuar jahtin e tyre të ri në 1964, Glenervani dhe bashkëshortja e tij duke u udhëhequr nga letrat që nxjerrin nga shishja, nisin një udhëtim të gjatë e aventuresk në kërkim të kapitenit të famshëm skocez, Grant. Në këtë libër do keni mundësi të lexoni peripecitë dhe sakrificat e shumta që...

  400 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  400 Lekë In Stock

  Fluturim natën është novela e dytë e shkruar prej shkrimtarit të mirënjohur frëng, Antoine de Saint-Exupery. Me t’u botuar në vitin 1931, ai u kthye në një prej librave më të lexuar. Po në atë vit fiton çmimin “Prix femina”, çka e ktheu në një libër të njohur në shkallë më të gjerë ndërkombëtare.

  400 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  400 Lekë In Stock

  Në tregim flitet për jetën e një vajze nga Zvicra, për momentet e paharrueshme që ajo kalon në shtëpinë në mal, me të cilën është shumë e lidhur, dhe për vajtjen e saj në qytet, ku jeta i duket si burg. Ashtu si në Amerikë, Europë dhe vende të tjera të botës, edhe në vendin tonë, ky libër është kthyer në librin më të dashur për lexuesit e vegjël.

  400 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  200 Lekë In Stock

  Një plak dhe dy fëmijë, pas një furtune që i zë në det, bien në një ishull të shkretë. Atje i pret një betejë e vështirë mbijetese. Megjithëse larg familjes dhe të afërmëve, si dhe larg mundësive që ofron qyteti, jeta gjithsesi vazhdon. Ata tashmë janë të detyruar të formojnë një jetë të re në këtë ishull të padëshiruar. Tre miqtë e ngushtë hedhin hapa...

  200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock

  Xhim Hokins duke kontrolluar sëndukun gjen një hartë. Pasi e studion atë, vëren se ishte një hartë thesari. Kjo hartë misterioze tregonte për thesarin e Kapiten Flintit. Bashkë me këtë hartë, Xhim Hokins niset drejt një aventure me shokët e tij në kërkim të thesarit... Nëse dëshironi të lexoni një roman aventuresk, libri që keni në duar është ai i duhuri...

  500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock

  Kelile dhe Dimne u përcjell udhëheqësve të shtetit këshilla të vyera me anë të humorit.

  500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  350 Lekë In Stock

  Aleksandër Dyma lindi në Francë në vitin 1803. Është një nga shkrimtarët më popullorë dhe prodhues francez i epokës romantike. Ndër veprat më të njohura të autorit mund të veçojmë: “Tre mosketierët”, “Njëzet vjet më pas”, “Henri III dhe zemra e tij” si dhe kryeveprën “Konti i Monte Kristos”.

  350 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  400 Lekë In Stock

  Me kryeveprën e tij “Krim dhe Ndëshkim”, Dostojevski nëpërmjet një stili të hollë dhe analizave psikologjike, na paraqet aspektet kryesore të jetës së njeriut, si vuajtjet, frikërat, dashuritë dhe vetminë. Krahas krimit, ndëshkimit dhe arratisjeve, në roman analizohet ndërgjegjja dhe ndikimi i saj, miqësia dhe optimizmi për jetën, megjithë kushtet e vështira

  400 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock

  Në një paradite të zakonshme vere, Liza bie teposhtë një grope dhe sakaq fillon një aventurë e jashtëzakonshme.

  500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  400 Lekë In Stock

  Parisi është i uritur, por Mbreti i Francës është më i interesuar në kënaqësitë e ve-ta. Aramis, Atos dhe Portos po planifikojnë zëvendësimin e mbretit. I panjohur për shumë, ekziston një mbret i dytë, një binjak, i fshehur që në lindje dhe i burgosur pas një maskë hekuri. Çështja tani qëndron te D’Artanjani: do të luftojë kundër miqve të tij të vjetër,...

  400 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  400 Lekë In Stock

  “Mesnevia” ka qenë për një kohë të gjatë motivuesi dhe fabrika e moralit për shekuj me radhë për mbarë njerëzimin.

  400 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  400 Lekë In Stock

  Dinamika themelore e romanit është përplasja e dy shpirtrave. Ndërkohë që balena e bardhë Mobi Dik simbolizon natyrën, qetësinë, krijesën e cila vazhdon jetën sipas natyralitetit të saj, kapiteni Ahab konkretizon zemërimin e tepruar, ndjenjat më negative dhe të pakëndshme të shpirtit njerëzor, si dhe rezultatet e këqija të ndërhyrjes në natyrshmërinë e...

  400 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  750 Lekë In Stock

  Romani “Ne” i autorit rus Jevgenij Zamjatin është antiutopia e parë në fushën e letërsisë e të teorive shoqërore, njëherësh kryevepër letrare e autorit dhe vepër klasike e antiutopisë.

  750 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  450 Lekë In Stock

  Libri “Njerëz të varfër”, është libri i parë i autorit ku menjëherë spikati forca e thellë depërtuese në psikologjinë e personazheve.

  450 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  400 Lekë In Stock

  Në librin e tij Oliver Tuist, shkrimtari i njohur anglez me famë botërore Çarls Dikens, rrëfen me stilin e tij të hollë historinë e një djaloshi të rritur jetim, i cili megjithë vështirësitë e jetës, arrin të bëjë një jetë të pastër e të dëlirë. Oliver Tuist është një vepër e mrekullueshme në të cilën dalin në pah fuqia e mirësisë, vlerat njerëzore,...

  400 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  Vëllimthi që po i paraqesim lexuesit përmban katër tregime të përmbledhjes “Mbrëmje në një fshat afër Dikankes” (1831). Janë tregime me subjekt te gershetuar fantastik dhe realist: përshkrimi i jetës fshatarake, i zakoneve dhe i dokeve të atyre anëve, shoqërohet me përshkrimet e paharrueshme të natyrës dhe me riprodhimin e goditur të gojëdhënave në frymën...

  600 Lekë
  In Stock
Showing 1 - 32 of 53 items