Saga & History There are 510 products.

per page
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Romani është një përgjigje e mënyrave se si mbahej gjallë sistemi diktatorial në Shqipëri, cilat ishin dilemat dhe pse-të që e çonin qenien në zgrip ekzistencial. Ai shndërrohet kështu në një dëshmi letrare, nëpërmjet së cilës zbulohen tronditjet psikologjike, misteret, hakmarrjet dhe metodat e përdorura për tjetërsimin e njeriut në diktaturë.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock

  Nje histori dritheruese..një rrëfim i vërtetë, që filloi në Gjakovë dhe mbaroi në Shqipëri. Në qendër të tij është Vitoria, e cila, përgjatë jetës së saj 103-vjeçare, vuajti aq shumë, sa gjithkush do ta kishte të vështirë ta besonte.

  500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock

  Gjysmëvëllai është një kryevepër brilante. Jeta e katër brezave të një familjeje të rëndomtë në Oslo, figura e Fredit, boksierit, ngjizur pas një përdhunimi të së ëmës në papafingon e shtëpisë dhe e vëllait të tij më të vogël, Barnumit, që do të bëhet më pas një skenarist i njohur i kinemasë norvegjeze, janë emocionuese dhe me një forcë ngazëllimtare.

  1 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  990 Lekë 1 100 Lekë -10% In Stock

  Ura është qendra e romanit të Ivo Andriçit, fitues i Çmimit Nobel për Letërsinë në vitin 1961: një afresk madhështor, që shtrihet nga Pesëqinda deri në Luftën e Parë Botërore dhe që ka në sfond një Bosnjë romantike, me çështjet e saj të larmishme historike, por edhe me dramat e përditshme të gëzimit e të vuajtjes së njerëzve.

  990 Lekë
  1 100 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  1 080 Lekë 1 200 Lekë -10% In Stock

  Nuk ka më Cezar në kohën e sotme, ka veçse financierë dhe burra shteti, që duan të zotërojnë minierat e diamantit të Afrikës së Jugut apo kauçukun e Kongos së katandisur në skllavëri. Krishti ka predikuar vëllazërimin njerëzor. Ai nuk e ngjiti malin për të thirrur: "Vrisni! Vrisni! Nisuni, të mbushur me urrejtje, ngulni bajonetën në zorrët e vëllait...

  1 080 Lekë
  1 200 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  450 Lekë 600 Lekë -25% In Stock

  Në qendër të veprës është miqësia mes dy grave. Sula dhe Nel- të dyja me ngjyrë, të dyja të zgjuara por të varfra, të rritura në një provincë, takohen kur janë veçse dymbëdhjetë vjeçe dhe ende ëndërronin për princin e kaltër.

  450 Lekë
  600 Lekë -25%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  900 Lekë 1 000 Lekë -10% In Stock

  Pasioni, tundimi, besnikëria- një histori dashurie në Londrën bashkëkohore.

  900 Lekë
  1 000 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  810 Lekë 900 Lekë -10% In Stock

  Historia e një gjykatësi që nuk do të gjykojë, që nuk përballon dot ekzistencën e së keqes. Jo për utopi, por për arsye besnikërie, për dashurinë e babait partizan, ai dëshiron të kuptojë arsyet e dhunës që ka pllakosur Italinë në vitet e errëta të terrorizmit. Një libër që reflekton për drejtësinë, mundësitë dhe limitet e saj.

  810 Lekë
  900 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  540 Lekë 600 Lekë -10% In Stock

  Përfytyro të jetosh në një vend, ku gratë nuk mund të dalin nga shtëpia pa qenë të shoqëruara nga një burrë.

  540 Lekë
  600 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  450 Lekë 600 Lekë -25% In Stock

  Parvana hyri në vendbanimin e vogël, duke ecur me kujdes mes rrënojave. Vështroi ato çka kishin mbetur nga shtëpitë njëdhomëshe.

  450 Lekë
  600 Lekë -25%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  810 Lekë 900 Lekë -10% In Stock

  Kjo Anë e Parajsës, romani i parë i Ficxheraldit, rezultoi një sukses i menjëhershëm, i jashtëzakonshëm, kur u botua për herë të parë në vitin 1920; kjo vepër ndërtoi famën e tij letrare. Ndoshta romani më përcaktues i atij Brezi të Humbur, ky rrëfen historinë e Amori Bllejnit, një student i pashëm, i pasur i Prinstonit, i cili përfshihet pa shumë...

  810 Lekë
  900 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  810 Lekë 900 Lekë -10% In Stock

  Te Zhystina markezi dë Sad tregon ndodhitë e një heroine fatkeqe e tronditëse, të zënë në kurth prej korrupsionit e vesit. E gënjyer, e dhunuar, e poshtëruar, e vendosur nën rrahjet më të egra, kjo u ofron xhelatëve të vet çiltërsinë dhe besimin në virtyt. Në vepër gjejmë tërë perversitetet e një epoke, me të cilat Zhystina përballohet; epokë që u...

  810 Lekë
  900 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  1 125 Lekë 1 250 Lekë -10% In Stock

  "Klasa" është një ndër romanet e autorit Erik Segal dhe klasifikohet si best seller. Në këtë roman pershkruhen pesë jetë, pesë histori dashurie dhe portreti i një brezi.

  1 125 Lekë
  1 250 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  450 Lekë 500 Lekë -10% In Stock

  Ky libër është një rrëfimi i një refugjateje vietnameze, një të imbarkuarje mbi gomone, kujtimet e së cilës bëhen shkak herë pas here për tu zbavitur, herë për tu zhytur në mendime, duke valëzur midis tragjikes dhe komikes midis Sajgonit dhe Granbit, midis prozaikes dhe shpirtërores, midis vdekjeve të deformuar dhe jetës së vërtetë.

  450 Lekë
  500 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  558 Lekë 620 Lekë -10% In Stock

  Familja Robinson, ndërrmer udhëtimin e saj drej Paqësorit. Pas një aksidenti, familja e gjen vetën në një ishull të madh.

  558 Lekë
  620 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  1 300 Lekë In Stock

  1 300 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë
 • Quick view
  1 700 Lekë In Stock

  1 700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock
 • Quick view
  1 400 Lekë In Stock

  1 400 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock
Showing 1 - 32 of 510 items