Koha e dorës së dytë View larger

Koha e dores se dyte

Svetllana Alexievich FNK0227

New product

Përshkrim i shkurtër

Një tjetër roman i nobelistes Svetllana Aleksieviç vjen në shqip. Kësaj radhe në qendër është “homo sovjeticus” njeriu i shndërruar gjatë sistemit komunist, i cili në kapërcyellin e ndryshimeve ishte qenia boshe, pa orientim, pa kauzë dhe pa vizion për të ardhmen.....

More details

901 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fan Noli
ISBN9789928251091
Viti i botimit2017

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Kërkoj një gjuhë. Njeriu ka shumë gjuhë: gjuha me të cilën flet me fëmijët e vegjël; gjuha me të cilën flet për dashurinë... Veç këtyre është edhe gjuha me të cilën i flasim vetes, ajo e bisedave me veten.

Çfarë dëgjon në rrugë është ndryshe nga çfarë dëgjon në punë apo nëpër udhëtime. Fjalët, po e po që ndryshojnë, por seç ka edhe diçka tjetër. Njeriu, madje, ndryshe flet në mëngjes e ndryshe në mbrëmje.

Puna është se ajo për çfarë bisedojnë në mbrëmje me njëri – tjetrin dy njerëz, fshihet krejtësisht nga historia. Ne merremi vetëm me historinë e qenies njerëzore gjatë ditës. Vetëvrasja është temë mbrëmësore, ajo ndodh kur njeriu gjendet në kufijtë e qenies e të mosqenies.

Mes realitetit dhe ëndrrës. Jam përpjekur të kuptoj me përpikmërinë më të madhe ç'do të thotë të jesh njeri i ditës.

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
pages568
ISBN9789928251091
RedaktoriRexhep Hida
Viti i botimit2017
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiXhimi Lazri
RomanSagë&Histori
I ri1