Novela (HC) View larger

Novela (HC)

Fjodor M. Dostojevski BUE111

New product

Përshkrim i shkurtër

Novelat e Dostojevskit janë një krijimtari mjaft interesante. Si të thuash Dostojevski i ka shkruar si për t'u shlodhur. Jetë në vetme, Net të bardha, Netoçka Nesvanova, E druajtura, Heroi i vogël, Një ndodhi e pështirë, Krokodili. Disa prej tyre konsiderohen romane të shkurtër.

More details

4 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN
ISBN9789992766759

1 700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Veprat e Dostojevskit, - vë në dukje kritika botërore, - janë futur në një furrë me temperaturë të lartë shkrirjeve dhe, pas temperimit, shndrijnë, duke mbetur të pavdekshme Novelat e këtij vëllimi janë: Jetë në vetme, Net të bardha, Netoçka Nesvanova, E druajtura, Heroi i vogël, Një ndodhi e pështirë, Krokodili. Edhe te novelat kemi përshkrimet e tij të nxehta psikanalitike, një dinamizëm të lartë në veprat e përfshira, botën interesante dhe të jashtëzakonshme të personazheve, rritjen e tyre të mahnitshme para syve tanë. Te "Jetë në vetmi" kulmon nota e thellë e egoizmit që përballet me vuajtjen e llahtarshme; te "Net të bardha" një ngjarje e thjeshtë bëhet mbizotëruese dhe merr një tingull të madh social (një nga veprat më të bukura të shkrimtarit të madh). Te "Netoçka Nezvanova" zë vend njeriu i thjeshtë, rruga, shfrytëzimi llahtarisës, sëmundja, lëtyra Tronditje e vërtetë. Por të gjitha veprat e Dostojevskit të madh janë për më tepër, tronditëse. Ato të shkulin me rrënjë nga jeta e rëndomtë dhe krejt e zakonshme që përfshin njerëzimin në çdo kohë

Data sheet

pages464
ISBN9789992766759
Published year2000
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
PërkthyesiJorgji Doksani