Me arvanitet udheve te Greqise

Luan Rama LUR0032

New product

Përshkrim i shkurtër

Theksi i autorit është që kjo lidhje e vjetër midis shqiptarëve dhe grekëve në histori duhet t’i shërbejë ardhmërisë së dy popujve fqinj.

More details

6 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN9791094814079

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Nisur nga udhëtimet e shpeshta të autorit në Greqi dhe takimeve me arvanitas në zona të ndryshme si në Peloponez, në Thiva, Evia, në Athinë apo Mandra, Korint, Vilia, etj, hidhet dritë mbi emigracionin shqiptar në jugun e Greqisë që në kohën bizantine. Ajo që është më interesante janë referimet ndaj librave të shumtë të udhëtarëve të huaj në Greqi, francezë, angle¨ze, gjermanë, etj., dhe pikëtakimeve të tyre me shqiptarët, veçanërist në shekujt XVII, XVIII dhe XIX.

Data sheet

pages262
ISBN9791094814079
Shtëpia botueseLes Livres Rama
Published year2016
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri