Jean Moreas, poeti nga Morea View larger

Jean Moreas, poeti nga Morea

Luan Rama LUR0008

New product

Përshkrim i shkurtër

Në këtë libër veç një udhëtimi në jetën e arvanitasit Jani Papadiamanti (Moréas) në Paris, janë dhe përkthim të disa teksteve të tij poetike si dhe nga proza poetike.

More details

900 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Jean Moreas, ishtet hemelues i shkollës së simbolizmit francez në fundin e shekullit XIX dhe mbahej si një poet me origjinë greke. Por duke zbukluar shkrimet e poetit simbolist Guillaume Apollinaire që tregonte se Moréas ishte një shqiptar nga nëna dhe i ati, me origjinë nga ishulli i Hidrës, nis një kërkim rreth rrënjëve të tij, ardhjes në Francë dhe shkëlqimit të tij poetik në Montmartre e më pas në Montparnasse. Apollinaire e kishte si idhullin e tij shpirtëror dhe vdekja e Moréas më 1910 në Paris e pladosi shumë.

Data sheet

pages222
Shtëpia botueseLes Livres Rama
Published year2009
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri