Udhëtimi i mbramë i Arthur Rimbaud View larger

Udhetimi i mbrame i Arthur Rimbaud

Luan Rama LUR0011

New product

Përshkrim i shkurtër

Një libër mbi vitin e fundit të jetës së këtij poeti të madh francez që vdiq nëm oshë të re, por që i la botës letrare poezitë më të bukura deri më sot.

More details

900 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

I sëmurë nga këmba, ai i la vendet arabike ku kishte ikur dhe erdhi në spitalin e Marsejës ku dhe i prenë këmbën. Pastaj në familjen e tij, kohë kur shkroi kryeveprën e tij Një stinë në ferr. Kthehet përsëri në spitalin e Marsejes ku vdes në duart e motrës së tij. Bota humbte një nga piktorët më të mëdhenj të saj tët ë gjithë kohrave. Në libër shkruhet për marrëdhëniet e tij me poetin tjetër Paul Verlaine si dhe kohën kur «parnasianët» e mbajtën larg këtë djalosh të ri 17 vjeçar që po i sfidonte me artin dhe modernitetin e tij. Në fund të librit është dhe vepra e tij në frëngjisht «Një stinë në ferr» si dhe disa shkrimeve të njerëzve të shquar për të.

Data sheet

Shtëpia botueseGlobus R
Published year2010
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri