Luan Rama

Lista e librave të autorit

per page
Showing 1 - 32 of 49 items
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Ky libër mbi shkrimtarët anglosaksonë në Paris gjatë gjysmës së parë të shekullit XX, është një udhëtim në jetën dhe aventurën e tyre letrare, çka la gjurmë në historinë e letërsisë botërore, ku krahas dramave personale, urisë dhe dhembjeve, gjen njëkohësisht edhe dehjen e krijimit artistik.

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Autori, permes letrave dhe ditareve të tyre, është përpjekur të japë dëshmi të vetë francezëve për këtë luftë, mendimet dhe ndjenjat e tyre për shqiptarët dhe Shqipërinë, deri në ditën e Amnistisë dhe fundit të Luftës së Madhe, siç quhej në atë kohë.

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  900 Lekë In Stock

  Një libër voluminoz mbi udhëtimet e ushëtarëve të huaj francezë në Shqipëri gjatë shekullit XIX dhe përshtypjet e tyre mbi Shqiërinë dhe shqiptarët.

  900 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Ky roman duke përshkruar marrëdhëniet e një fotografeje shqiptare me një të dashur francez në Paris, tenton një kërkim të historisë së tablosë së famshme Gustave Courbet « Origjina e botës », ku piktori ka pikturuar seksin e femrës.

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Ky roman mbështetet në një ngjarje të vërtetë. Është historia e dy grave që i përkasin një kohe tjetër, ku fati i detyron të bashkëjetojnë me të njëjtin burrë. Kjo nuk ishte në dëshirën e tyre, por të ligjit të maleve, Kanunit. Një nënë, për hir të fëmijës, mund të pranojë edhe ligjin më poshtërues. Në fillim është xhelozia e më pas urrejtja, të cilat, së...

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  Ky libër i bën jehonë jetës dhe veprës së piktorit Abedin Dino, me origjinë nga Çamëria e Shqipërisë, gjyshi i të cilit ishte Abedin Pasha Dino, një nga krerët e Lidhjes Shqiptare të Prizerenit dhe babai i tij ishte Rasih Dino, një nga firmëtarët e Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë.

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  Ky libër merr nisjen nga regjistrimi i dy Kodikëve të Beratit, «Beratinus 1» dhe «Beratinus 2» në programin e Trashëgimisë Botërore të Unesco-s, «Kujtesa e Botës».

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  Libri është ilustruar dhe me vizatime të Sandro Botiçelit, i cili ndër të parët që ilustroi “Ferrin” e Dantes.

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  900 Lekë 1 000 Lekë -10% In Stock

  Imazhet e fëmijërisë së dikurshme të viteve ’50-’60 të shekullit të kaluar duket se janë ngjizur përjetësisht në sytë e këtij autori ku gjithçka na shfaqet në një bulevard të njohur dhe në sheshin qendror të Tiranës. Aty ndihet jeta njerëzore, gjallojnë personazhe piktoreske, flitet për personazhe politike dhe sesi në këtë fëmijëri qëndronte gjithnjë e...

  900 Lekë
  1 000 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Në këtë libër veç një udhëtimi në jetën e arvanitasit Jani Papadiamanti (Moréas) në Paris, janë dhe përkthim të disa teksteve të tij poetike si dhe nga proza poetike.

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Kjo ese historike u referohet betejave të mëdha historike, luftrave të mëdha detare në brigjet e Ilirisë dhe në bedenat e fortesave mesjetare shqiptare, rrethimi i kështjellave apo luftrat e stratiotëve shqiptarë nën flamurin e mbretërve të shumtë të Francës, përplasjet e perandorive apo dy Kishave të mëdha, Romës dhe Konstantinopojës. Të gjitha këto...

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Nga konsujt e parë francezë si Conte, Isnard, Boulle apo Garnuer, etj.m në vitet 1600-1700 , e gjer tek Degrand, zbuluesi i varreve të vjetra të Komanit në fund të shekullit të XIX, historitë dhe raportet e tyre na shfaqen ngjarje mbresëlënëse, duke na nxitur imagjinatën për të krijuar në mendjet tona imazhin e qyteteve shqiptare dhe të jetës së...

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  2 010 Lekë In Stock

  "Le long chemin sous le tunnel de Platon" (Udha e gjatë në tunelin e Platonit), ese në gjuhën franceze mbi fatin e artistit gjatë epokës totalitare në Shqipëri. Editions “Le Petit Véhicule”, 2001, Nantes.

  2 010 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Rey ishte një nga «ambasadorët» e kultures shqiptare në vitet ’30 në Perëndim.

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  3 082 Lekë In Stock

  Libër poetik në gjuhën frënge me rreth 50 poezi që rrokin tema të ndryshme siç janë tema historike, sociale apo poezi kushtuar personaliteteve të ndryshme të letërsise dhe artit si Wild, Sartre e Beauvoir, apo një cikël me poezi dashurie. Në këtë libër, të ndarë me katër blloqe, përveç temës së emigrimit ka dhe një cikël poezish kushtuar piktorit Omer...

  3 082 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Versioni frëngjisht i librit « Bonjour d’Albanie ». Një libër historik mbi zhvillimin e Luftës së Parë Botërore në Shqipëri me hapjen e Frontit të Lindjes ku Armata Franceze e Lindjes e gjeneral Sarrail zbarkoi në Selanik dhe ushtria franceze u vendos në zonën e Korçës, Pogradecit, Devollit, etj.

  800 Lekë
  In Stock
 • Është një guidë kulturore e historike, një shëtitje e këndshme, një gosti e bollshme të marra së bashku, servirur me përkushtim e finesë, ashtu siç di vetëm Luan Rama. Ky libër i vyer e i denjë për çdo bibliotekë, i bashkëngjitet "Përballë tablosë" dhe "Parisi letrar" të këtij autori, duke formuar kështu një trilogji të përkorë, në gjuhën tonë të bukur.

 • Quick view
  900 Lekë In Stock

  Është një guidë kulturore e historike, një shëtitje e këndshme, një gosti e bollshme të marra së bashku, servirur me përkushtim e finesë, ashtu siç di vetëm Luan Rama. Ky libër i vyer e i denjë për çdo bibliotekë, i bashkëngjitet "Përballë tablosë" dhe "Parisi letrar" të këtij autori, duke formuar kështu një trilogji të përkorë, në gjuhën tonë të bukur.

  900 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Theksi i autorit është që kjo lidhje e vjetër midis shqiptarëve dhe grekëve në histori duhet t’i shërbejë ardhmërisë së dy popujve fqinj.

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  550 Lekë In Stock

  “Nuk kam punuar për të marrë tituj dhe çmime, edhe pse jam vlerësuar me shumë të tillë edhe jashtë vendit, por për të bërë art, për të dhënë diçka nga shpirti im dhe ndihem tepër e vlerësuar, kur njerëz të thjeshtë të panjohur më ndalin dhe më falënderojnë për kënaqësinë që kanë marrë prej filmave të mi.”

  550 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  900 Lekë 1 000 Lekë -10% In Stock

  900 Lekë
  1 000 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Një libër mbi figurën e presidentit francez François Mitterand dhe kontributin e tij në historinë moderne të Francës, gërshetuar me jetën private të tij dhe historinë e dashurisë së fshehtë.

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  Shkrime të ndryshme publiçistike, të ndara sipas natyrës së tyre dhe një përcaktimi kohor.

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Shkrime të ndryshme publiçistike, të ndara sipas natyrës së tyre dhe një përcaktimi kohor.

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Nga botimi i vëllimit të parë të përmbledhjes publicistike “Në udhëkryqet e kohës” në vitin 2007, kanë kaluar dymbëdhjet vjet ku krahas botimit të veprave poetike e në prozë, di dhe të librave historikë, ky vëllim i katërt radhitet në vazhdën e shënimeve që autori ka shkruar në itineraret Paris – Tiranë. Vështirë ti largohej publicistikës, pasi aty është...

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  Shkrime të ndryshme publiçistike, të ndara sipas natyrës së tyre dhe një përcaktimi kohor.

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Studiuesi dhe shkrimtari Luan Rama vjen me një tjetër roman para lexuesit: Kohe pa kohe eshte nje trilogji, ku personazhet piketakojne te kaluaren dhe rijetojne me te dhe dalinb nga skena me nje shpirt tjeter qe thua endet ne ajer dhe me nje deshire per te rijetuar kohen qe ka mbetur

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  Ky libër përveç poezive dhe prozës poetike, të frymëzuara nga gargujt parisianë i referohet në mënyrë të veçantë aktores dhe psikiatres Lida Cangonjit dhe burrit të saj, piktorit danez Peter Haubro, i cili për shumë vjet jetoi e krijoi në Shqipëri. Një homazh për për këtë aktore me shpirt të madh humanist.

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 072 Lekë In Stock

  Ky libër është një jetëshkrim artistik i jetësdhe veprës së piktorit me origjinë shqiptare, Omer Kaleshi.

  1 072 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Ky libër është një jetëshkrim artistik i jetës dhe veprës së piktorit me origjinë shqiptare, Omer Kaleshi,

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  900 Lekë In Stock

  Në këtë libër është jetëshkrimi dhe një vështrim kritik mbi autorët më në zë të Francës, ku jo rrallë gjejmë dhe ehon e tyre tek lexuesi shqiptar.

  900 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Një libër që i referohet krijimtarisë pikturale dhe historisë së disa prej piktorëve më të shquar të epokës së Renesancës.

  1 000 Lekë
  In Stock
Showing 1 - 32 of 49 items