Studime dhe tekste historike

Zef Valentini PL0039

New product

1 Item

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PLEJAD
ISBN9789995657475

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Koment nga Peter Bartl: Duket pothuajse e pamundur që të kesh parasysh plotësisht në një përmbledhje të shkurtër publikimet e panumërta të Xhuzepe Valentinit, që kanë si objekt çështjet e historisë shqiptare. Në një periudhë edhe më të hershme shkon përpjekja e Valentinit për të hartuar një kronologji të historisë së shqiptarëve. Do të ishte shumë e dëshirueshme që të vazhdonte ky mjet ndihmës shumë i nevojshëm për shkencën e historisë. Në tre deri katër vitet e fundit professor Valentini ka shpalosur një aktivitet botues shumë të madh me serinë e botuar dhe e themeluar prej tij "Acta Albaniae Veneta". Nëse seria do të jetë njëherë e plotë gjendja e burimeve për një hulumtim kritiko – shkencor të periudhës së Skënderbeut do të jetë më e pështatshme sesa tani, ku mund të flitet për botim disi të pasaktë dhe të paplotë të Jovan Radoniçit. Sidomos në mënyrë intensive G. Valentini, u mor me të drejtën zakonore të shqiptarëve... ai arrinë në përfundimin e përligjur sipas mendimit tim se ishte mungesa e një autoriteti të vërtetë shtetëror, ai detyrimi moral falë të cilit u krijuan normat tradicionale ligjore.

Data sheet

ISBN9789995657475
Published year2010
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër