Studime dhe tekste Kritike dhe Letrare

Zef Valentini PL0050

New product

500 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PLEJAD
ISBN9789995657987
Viti i botimit2013

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Pasi "e shpëtoi lëkurën për të mos përfunduar në daullen e ndonjë fanfare komuniste", at Zef Valentini u dërgua në 1946 në Milano, për të marrë drejtimin e revistës "Letture", revistë katolike ose thuajse kishtare, zyrtarisht e ngarkuar me udhëheqjen e kritikës, për Italinë, të prodhimit librar, sidomos letërsisë, dhe që atëherë i kalonte pikërisht jezuitëve. E drejton zyrtarisht dhe në mënyrë olimpike ende sot, por për më shumë se një dhjetëvjeçar ai nuk ishte vetëm drejtor, orientues, frymëzues – e fikas deri sa për ta shndërruar në mënyrë rrënjësore në dhjetë vjet të qëndrimit kritik katolik italian ndaj letërsisë moderne – por ishte edhe viktimë (cireneo) shumë më tepër i ngarkuar, i vullnetshëm dhe i palodhur.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
ISBN9789995657987
Viti i botimit2013
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
Numri i botimeveParë