Publicistike, studime dhe tekste, Vellimi II

Zef Valentini PL0007

New product

Përshkrim i shkurtër

Vepra e tij frymëzohej prej qëllimit të lartësimit të klasës intelektuale shqiptare drejt një koncepti më t'gjërë të jetës sociale në kultin e rregullit e frymës krenare të energjive, ngjyer në burimet më të thella të substancës etnike.

More details

2 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PLEJAD
ISBN9789994371990

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Koment mga Namik Resuli: Është thënë se Valentini e di shqipen si një shqiptar, më mirë se një shqiptar. Po nuk mjafton. Kush i këndon disa shkrime të tij shqipe ka një përshtypje më të thellë: e ndjen se At Valentini ka edhe një stil të tijin, që e dallon nga shkrimtarët e tjerë shqiptarë, një stil që unë po e cilësoj "të kycosur", a si thonë italianët "a catenaccio", ku tërthorazi atyre fjalive të kurdisura si nga ingranazhi i një maqine çfaqet e tërë dialektika dhe rigoroziteti i arsyetimit të tij. Si të tillë, prandaj, At Valentinit do t'i bëjmë një vend edhe në radhën e publicistëve tanë më të njohur.

Data sheet

ISBN9789994371990
Published year2005
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër