Kontribute ne kronologjine e historise se Shqiperise (1060 – 1560)

Zef Valentini PL0040

New product

500 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PLEJAD
ISBN9789995657499

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

Libra të tjerë të serisë

More info

Koment nga Ignazio Parrino: Valentini arriti në Shqipëri në një kohë kur misionarët jezuitë tashmë e quanin të konsoliduar pozitën e tyre në gjirin e katolicizmit shkodran. Megjithatë, me mprehtësinë dhe intuitën që e karakterizonte, ai e kuptoi menjëherë se veprimtaria e tyre vërtitej e gjitha brenda qerthullit katolik shkodran, pa e kapërcyer gardhin e tij dhe pa hyrë në lëmin e gjerë të lëvizjes kulturore dhe shoqërore që kishte nisur të shpërthente në Shqipëri, pas viteve '20. Këtë hop cilësor jezuitët do ta bënin vetëm më vonë, në fillim të viteve '30 me botimin e një reviste me qëllime të qarta dhe të prera filozofike, letrare e social - kulturore, që ata e quajtën L.E.K.A. Është pikërisht kjo revistë ku At Giuseppe Valentini do të dëftojë gjithë pasionin e tij për shkencë, gjithë aftësitë e tij mendore, gjithë vetitë e tij si studiues me përgatitje të thellë e të gjerë, që kapte skajet e erudicionit të ndriçuar nga kultura e tij humaniste, veshur me petkun e largpamësisë dhe origjinalitetit të spikatur të talentit të vet, sidomos në dyert e fushave të shkencave shoqërore.  

Data sheet

ISBN9789995657499
Published year2010
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër