Adami i fshehur View larger

Adami i fshehur

Moikom Zeqo BOT0034

New product

Përshkrim i shkurtër Adami i fshehur është një përmbledhje me rrëfenja onirike, tregime dhe etyde; është një mozaik shkrimesh të shkurtra. Libri është një shembull i rikompozimit të zhanreve, sepse autori shfaq një trajtë të re të rrëfimit, me një zhanër postmodern.

More details

900 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Bota Shqiptare
ISBN9879995611835
Viti i botimit2009

1 100 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Sipas një koncepti hebraik, e gjithë jeta e njeriut kalon për të kërkuar dhe për të gjetur vetveten. Tregimi, libri ka afro 100 të tilla, që përfshijnë harkun kohor '69 '08, i kushtohet vdekjes së filozofit të madh herbre Martin Buber. Ky filozof nga më të mëdhenjtë e shek.XX, i vlerësuar shumë lart nga Borgesi, shkruajti libra me dialogë sipas paradigmës Unë dhe Ti". Rrallë ka pasur ndonjë krijues që të vërë në qendër të kirjimtarisë problematikën e Adamit të Fshehur. Jeta dhe arti janë premisa për të kërkuar. Kë? Pikërisht, njeriu kërkon shëmbëlltyrën e vet, për të mos harruar se Adami është moduli i tij fillestar, për të kuptuar që njeriu gjatë gjithë historisë e kërkon realizimin e vetvetes si i tillë." Autori, Moikom Zeqo

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages466
ISBN9879995611835
RedaktoriEdlira Abazi
Viti i botimit2009
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiSkënder Drini (zgjodhi&përg.)