Me kujtohet

Ylli Demneri YD0001

New product

Përshkrim i shkurtër

“Më kujtohet” është kryefjala e realitetit që ka jetuar autori, por që e kemi jetuar të gjithë ne. E përditshmja e jetës sonë. Është një kthim pas në kohë dhe një sendërtim i realitetit përmes imazhesh të fiksuar në mendje. Ky është jo për të shënuar një mendim por për të dhënë një goditje që na shkaktojnë kujtimet tona

More details

3 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Odeon
ISBN9791095002000
Viti i botimit2011

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Në tekstet që përmban ky libër flitet për ngjarje, situata, dialogje, imazhe, fjalë, shprehje, gjeste, sende, persona, etj., që në një mënyrë apo një tjetër, ishin pjesë e jetës tonë të përditshme.

Në disa prej tyre ndihet një lloj nostalgjie, por, kjo ska të bëjë aspak me kohën e diktaturës. Aspak. Është nostalgjia që ndjen gjithkush për kohën e fëmijërisë dhe rinisë së tij, në çfarëdolloj sistemi politik qoftë, e që është e lidhur më shumë me shqisat e të parit, të dëgjuarit, të preurit, të nuharit, të shijuarit.

PJESË NGA TEKSTI

Më kujtohen sandallet prej llastiku të ngjitura në zift. “Po sytë ku i pate!”

Më kujtohet ushtari me automatik në mes të rrugës që të çonte në Bllok. I frikshëm nuk ishte ushtari me automatik, por hapësira mbrapa. Një pjesë e qytetit krejt e panjohur. Qyteti i ndaluar.

Më kujtohet zilja e bronxtë me bisht druri që pastrueset e shkollës i binin për të lajmëruar fillimin dhe mbarimin e orës së mësimit dhe që mandej e vendosnin mbrapa bustit prej allçie të Enver Hoxhës.

Më kujtohen të dehurit ditën e rrogave

                                              

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages176
ISBN9791095002000
Viti i botimit2011
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI katërt
RomanPsikologjik