Karuseli View larger

Karuseli

Fatos Kongoli TO0251

New product

Përshkrim i shkurtër

Albana Progri, e sapo diplomuar si farmaciste, është vajza e një ambasadori. E bukur, e përkëdhelur, e mësuar me një jetë të qetë dhe me adhurues të shumtë, befas gjendet në syrin e një cikloni.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Toena
ISBN9789994312627

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Midis adhuruesve të saj është edhe një personazh i zymtë, i vetëquajtur Edmond Dantes.

Në pamundësi për të fituar dashurinë e vajzës, ky tip i ndërlikuar, inskenon një situatë absurde, të papërballueshme nga nervat e dobëta të vajzës. Por a është vërtet adhuruesi i sëmurë shkaktar i dramës së Albana Progrit? Në këtë roman, i dyti në ciklin prej nëntë romanesh të autorit, që fillon me “Ne të tre” (1965) dhe mbërrin te “Jetë në një kuti shkrepësesh” (2007), Kongoli na jep mjeshtërisht një tablo të jetës në Tiranën e mesit të viteve ’80.

Me monotoninë, vrazhdësinë, artificialitetin e një realiteti të ndrydhur. Një libër i jashtëzakonshëm, ku veçanërisht lexuesit e rinj do të gjejnë shumëçka për një epokë që e njohin pak, përmes një metafore domethënëse: Karuselit.

Data sheet

pages280
ISBN9789994312627
Shtëpia botueseToena
Published year2007
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri