Reduced price! Jeta sekrete e bletëve View larger

Jeta sekrete e bleteve

Sue Monk Kidd BOM0023

New product

Përshkrim i shkurtër

Një rrëfim i humbjes dhe i gjetjes së dashurisë, i bindjes dhe i faljes, romani “Jeta sekrete e bletëvë” eksploron plagët e shoqërisë dhe shpalos në kuptimin më të thellë idenë, se  në jetë duhet të zgjedhësh atë që vlen.

More details

32 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMSCA-1
ISBN97899943041610

680 Lekë

-15%

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Romani “Jeta sekrete e bletëve” e shkrimtares amerikane Sue Monk Kidd shtjellon idenë e aftësisë së dashurisë për të ndryshuar fatet e jetës dhe për njohjen e shpirtit universal të femrës.

Duke folur rreth plagëve të humbjes, tradhëtisë dhe sakrificave për dashurinë, Kidd arrin të na tregojë, nëpërmjet pendës së saj të mrekullueshme fuqinë hyjnore të femrave, të cilat në mbështetje të njera-tjetrës, i shërojnë këto plagë dhe ecin përpara në jetë.

E veçuar në një fermë në Karolinën e Jugut, me një baba të ashpër dhe moskokëçarës, adoloshentja Lili e ka kaluar shumicën e kohës në kërkim të nënës së saj Debora, e cila vdiq në rrethana misterioze, kur ajo ishte katër vjeç. Gjërat vështirësohen edhe më tepër, kur babai i thotë se ajo e ka vrarë aksidentalisht nënën e saj... Vështirësitë që pasojnë më tutje nuk e thyejnë Lilin, por ajo hedh hapin e sigurt drejt një jete të re.

Një rrëfim i humbjes dhe i gjetjes së dashurisë, i bindjes dhe i faljes, romani “Jeta sekrete e bletëvë” eksploron plagët e shoqërisë dhe shpalos në kuptimin më të thellë idenë, se  në jetë duhet të zgjedhësh atë që vlen.

 

 

Kanë thënë:

Një kënaqësi absolute që nuk duhet ta humbisni...

- Time Out New York

 

Ndoshta është e vërtetë se nuk ka libra të përkryer, por kur mbaron së lexuari këtë libër ndryshon mendin.

- Book Magazine

 

Metaforat që të lënë pa fjalë dhe karakteret realistë janë kaq prekës, sa nuk mund t’i mbani dot lotët.

- Library Journal

 

Thjesht: Libër shumë i bukur... Gjuhë mahnitëse... Të ofron bukuri, mister, zgjidhje dhe të gjitha në të njëjtin sfond.

- Nashville Scene

Do të dëshironi t’i mbani lotët ndërsa e lexoni, por ju sigurojmë që kjo është e pamundur. Përmbaheni veten. Gjuha e bukur dhe rrëfimi pa dorashka i këtij romani të shkruar shkëlqyeshëm, i meritojnë orët e ëmbla që kalojmë me të.

- Southern Living

 

Kidd ka shkruar një roman triumfues, drejtuar të gjitha moshave, rreth nevojës së të gjithëve për dashuri.

- New Orleans Time

Kapitujt prekin majat e “realizmit magjik, që harmonizojnë të mrekullueshmen me të zakonshmen, duke mbartur me vete një rrëfim të jashtëzakonshëm.

                                                - Richmond Times-Dispatch

 

Debutim verbues. Një rrëfim nga më të mirët.

                                                                     - Bookpage

Të ngre moralin.

                                                - Booklist

 

Një roman vezullues.

                                                - The Antlanta Journal

 

Çmime të fituara:

•             2004 Book Sense Book of the Year in paperback - The Secret Life of Bees.

•             Recipient of the inaugural Literature To Life aëard presented by The American Place Theatre, Neë York, NY- 2004.

•             Nominated for the 2004 International IMPAC Dublin Literary Aëard (Dublin, Ireland) for The Secret Life of Bees.

•             Ëinner of the 2003 SEBA Book of the Year for The Secret Life of Bees.

•             Finalist for the 2003 Book Sense Book of the Year Aëard for fiction -- The Secret Life of Bees.

•             Finalist for the 2003 Boeke Prize in South Africa for The Secret Life of Bees.

•             Nominated for the 2002 Orange Prize in England for The Secret Life of Bees.

•             Ëinner of the 1996 Poets & Ëriters Exchange Program in Fiction for South Carolina.

•             1993-1994 South Carolina Felloëship in Literature (Fiction) by the South Carolina Arts Commission.

•             Citation in "100 Distinguished Stories" by Best American Short Stories 1994 for The Secret Life of Bees.

•             Citation in "100 Distinguished Stories" by Best American Short Stories 1996 for In the Graveyard of Afterbirth.

•             1993 Katherine Anne Porter Second Prize in Fiction by the Nimrod/Hardman Aëards.

•             1994 and 1996 South Carolina Academy of Authors Felloëships in Fiction by the S.C. Academy of Authors.

•             1993, 1995 and 1997 South Carolina Fiction Project Ëinner by the South Carolina Arts Commission/ Charleston Post and Courier.

•             1995 Bread Loaf Scholar in fiction, Bread Loaf Ëriters Conference, Middlebury, VT.

•             Named to the 1994, 1995 and 1996 South Carolina Readers Circuit.

•             1994 Isak Dineson Creative Non-Fiction Award. 

Data sheet

pages312
ISBN97899943041610
Shtëpia botueseOmsca-1
RedaktoriLoredan Bubani
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
PërkthyesiNestor Nepravishta