Categories

Specials

List of products by supplier: Toena

per page
Showing 1 - 32 of 393 items
 • Quick view
  500 Lekë Out of stock

  Karakteristikë e krijimtarisë së këtij autori mbetet sinqeriteti dhe bukuria e të rrëfyerit, vlera këto që e kanë bërë Gaqo Bushakën të jetë mjaft i lexuar nga fëmijët e moshës parashkollore dhe cikli i ulët i shkollave.

  500 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  Një roman psikologjik, i analizave të thella, i zhbirimit të skutave më të fshehta të ndërgjegjes njerëzore.

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Kjo buqetë romancash e ripunuar, e rindërtuar, e riinterpretuar dhe e botuar në versionin e orkestruar për një formacion komerçal, do të mbetet një gurë i çmuar në arsenalin e trashëgimisë sonë kulturore dhe në identitetin tonë kombëtar.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Për lexuesit e vegjël, por edhe për të rriturit vjen një përmbledhje me fabula të marra nga të katër anët e botës. Si gjithmonë fabulat kanë zënë një vend të rëndësishëm në rrëfimtarinë gojore. Fabulat e të mëdhenjve Ezopi, La Fonten, Melegari, vëllezërit Grim, Andërseni vijnë sërish në gjuhën shqipe. Anglia, Gjermania, Finlanda, India etj., janë vendet...

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  500 Lekë Out of stock

  Humbe Penelat e semaforëve

  500 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  300 Lekë Out of stock

  Autorja vjen me nje krijimtari per femije, sic jane vjershat.

  300 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Një sajt takimesh i ka bërë bashkë. Nuk u bënë të dashur, por miq. Dhe mendojnë të mbeten të tillë… Ajo është aktore. Ai shkrimtar. Ajo quhet Mia. Ai Pol. Ajo është angleze. Ai amerikan. Ajo fshihet në Monmartrë. Ai jeton në Mare. Ajo është shumë e suksesshme. Ai jo tamam.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  720 Lekë 800 Lekë -10% In Stock

  Subjekti i këtij romani është udhëtimi i Paolo Coelho-s gjatë muajve mars dhe korrik të vitit 2006, nëpër tre kontinente: Europë, Afrikë dhe Azi - një udhëtim në kohë dhe hapësirë, me të kaluarën dhe të tashmen, gjithmonë në kërkim të vetvetes.

  720 Lekë
  800 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Ky është një nga romanet më të suksesshme të Paolo Coelhos dhe një prej librave më të shitur në botë përgjatë këtij shekulli. Briliant në rrëfim, magjik dhe i thjeshtë në mënyrën sesi komunikon me lexuesin. Është një gjetje fantastike për dhurata për të dashurit apo miqt tuaj. Alkimisti nuk duhet humbur kurrësesi

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  900 Lekë 1 000 Lekë -10% In Stock

  ALPER CANIGÜZ, me një gjuhë të gjallë dhe tërheqëse, rrëfen historinë e një pesëvjeçari filozof dhe çamarrok, i cili, me avantazhin që i jep mosha, hyn e del nga çdo vend, duke i dhënë frymën e tij atmosferës së lagjes që rrethon atë si personazh kryesor dhe subjektin e romanit. “Alper Kamy” është një vepër e përkorë, që gërsheton me mjeshtëri të pashoqe...

  900 Lekë
  1 000 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  Dhe ai vetë ishte pak a shumë si personazhet e tij, i thjeshtë, herë-herë rebel, herë-herë e urrente këtë realitet, autopsinë e të cilit e bëri më mirë se kushdo. Por, në fund, i tëri i shtrirë në Shtratin e Humanizmit, me dashurinë për ata personazhe që nuk arritën kurrë ta ndryshonin Shqipërinë.

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Ky libër me anekdota, me këto rrëfime shpotitëse dhe satirike, me një gjuhë të thjeshtë e zbavitëse, humor të hollë e satirë therëse, të mbledhura me kujdes.

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë Out of stock

  Ky roman përçon një kulturë të gjerë te lexuesi, duke krijuar emocionin dhe aftësinë për të njohur mirë vlerën e jetës dhe raporteve njerëzore. Autorja është magjistare e fjalës, që me aq mjeshtëri i përshkruan detajet emocionale.

  800 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Ky libër – ashtu si edhe emisioni televiziv me të njëjtin titull, ku u mbështet – nuk u drejtohet vetëm adhuruesve të letërsisë, por një publiku më të gjerë, i cili mbetet i ndjeshëm kundrejt problemeve dhe shqetësimeve të kohës sonë.

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  900 Lekë In Stock

  Brenda veprës së shkrimtarit është përditshmëria, ëndrrat, historia, mitet, dashuria, urrejtja, është filozofia e psikologjia mbarëshqiptare, janë bizneset, intrigat, zakonet, shpirti, lindja, vdekja, ringjallja, vrasja, shteti, feja, qielli, Hadi.

  900 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  900 Lekë 1 000 Lekë -10% In Stock

  Në këtë roman ka edhe një velierë. Por, si në veprat e mëparshme, Zija Çela e komandon anijen e prozës së vet për ta dërguar larg, përmes një bote sa reale aq imagjinare.

  900 Lekë
  1 000 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Libri është fokusuar në trajtimin e zgjeruar të raporteve të politikës shqiptare, krahasuar me standartet e politikës moderne europiane dhe amerikane. Në këtë kontekst studiohet nga autori dialektika kontekstuale e politikës shqiptare si “tipologji më vete”, problemi i banalizimit të së keqes politike, komunikimet e çorroditura të saj. Sidomos me vlerë...

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  2 000 Lekë In Stock

  “ARTI PREJ ZANAFILLËS TE VAN GOGH” përmbledh rreth 450 vepra të zgjedhura, sidomos të artistëve, që me vizionet e tyre origjinale zgjeruan kufijtë e gjuhës së pikturës. Libri është i lehtë për t’u qëmtuar, mjaft praktik si dhe përmban riprodhime të kryeveprave të kësaj periudhe. Shpresa jonë është që edhe lexuesi të mbetet i prekur nga kjo pasuri e madhe...

  2 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock

  Këto poezi vijnë para laxuesit si vokacion shprehës, që ruajnë ekuilibrim midis thënies dhe domethënies, formës dhe mesazhit.

  500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Fëmijët e moshës 5-8 vjeç do të zbulojnë në këtë atlas kafshët e gjithë botës; do të njihen me të gjitha llojet e tyre, të cilat jetojnë në të pesë kontinentet, si edhe me karakteristikat e secilës kafshë.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 800 Lekë In Stock

  Vetë, Mustafaj, në hyrje paralajmëron lexuesit e vet të çmuar se ky nuk është një roman autobiografik, edhe pse njëri nga personazhet quhet Besnik Mustafaj.

  1 800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  “Ballkani në historinë botërore” është shkruar me energjinë dhe gjallërinë e jetës, me një vështrim të freskët pozitiv për Ballkanin, për këtë rajon me larmi kulturore e kompleksitet historik të habitshëm e të jashtëzakonshëm.

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë Out of stock

  Ky është një roman fantazmagorik, ku mplekset realiteti historik me realitetin fantasti. Ngjarjet lidhen me shqiptarët dhe shoqërinë shqiptare të shekullit të pesëmbëdhjetë, të kohës së Skënderbeut.

  700 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  1 000 Lekë Out of stock

  Ky libër është pjesë e historisë dhe tragjedisë shqiptare postkomuniste dhe dokumenton me fakte, për aq sa i takon një romani, atë çka ndodhi gjatë viteve të tranzicionit.

  1 000 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Ky libër është pjesë e historisë dhe tragjedisë shqiptare postkomuniste dhe dokumenton me fakte, për aq sa i takon një romani, atë çka ndodhi gjatë viteve të tranzicionit.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Ky vëllim është një përmbledhje e poezive të mia që u shkruan kryesisht midis viteve 1982-1988, ku ka edhe poezi të pabotuara apo të censuruara. Këtu kemi përmasën reale të poetes, e cila shquhet për dimension lirie, eksplorim ndjenjash dhe mjetesh poetike  

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock

  Kur Liborio Uribe mori vesh se do të vdiste së shpejti, pati dëshirë të shihte për të fundit herë një tablo të Aurelio Artetës.

  500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Giulia Besa vjen me nje tjeter roman te shkelqyer ne gjuhen shqipe, - i perkthyer mjeshtrisht nga Erion Gjatolli, ku protagoniste jane dy vajza, - binjake. Jeta e vajzave, sekretet e tyre, dashurite dhe perplasjet e medha, - por edhe raportet tejet te nderlikuara me njera – tjetren vijne ne kete roman qe do ta pelqejne lexuesit ne moshe te re

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  500 Lekë Out of stock

  Kesaj radhe shohim nje profil tjeter te Besnik Mustafajt, te cilin e njohim si romancier apo eseist; Me nje vellim me poezi na shfaqet nje tjeter bote dhe pasion i ketij autori te njohur:

  500 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
Showing 1 - 32 of 393 items