Lindja e Aferdites View larger

Lindja e Aferdites

Sarah Dunant MO0042

New product

Përshkrim i shkurtër

Në Firencen e Rilindjes, Aleksandra Çeki, rebele dhe kureshtare, fryt i një lidhjeje të fshehtë të së ëmës me njeriun më të respektuar të qytetit, përjeton drama familjare, që i mposht me pasionin e saj për pikturën. Zgjedh jetën e murgeshës, përgjatë të cilës do të realizojë afreskun më të bukur të Kishës.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

MORAVA
ISBN978-99956-628-4-4

850 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Aleksandra Çeki nuk i kishte mbushur ende të pesëmbëdhjetat kur i ati, një tregtar stofrash, solli në pallatin e tyre në Firence, një piktor nga Evropa Veriore për të pikturuar kapelën e familjes. E rritur në periudhën e Rilindjes, me një zgjuarësi të spikatur dhe prirje për pikturë, Aleksandra u deh nga talenti i tij. Por prindërit e Aleksandrës kishin planifikuar diçka tjetër për të. Shumë shpejt do ta martonin me një burrë të pasur dhe shumë më të madh në moshë se ajo. Ndërkohë, nën qeverisjen e Mediçit, dashuria e banorëve të Firences për luksin, dijen dhe artin do të kërcënohej nga brutalizmi i murgut fondamentalist Savonarola dhe pasuesve të tij. Në mes të dhunës dhe ndryshimeve të mëdha të qytetit, Aleksandra duhet të gjejë rrugën e jetës së saj duke ushtruar pasionet që e kishin mbajtur gjallë.

Data sheet

pages392
ISBN978-99956-628-4-4
Published year2010
Vendodhja e botimitTirane
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiMarsida Gjonçaj