Kufoma View larger

Kufoma

Fatos Kongoli A-003649

New product

Përshkrim i shkurtër

Me këtë roman të ri haluçinant, Fatos Kongoli afirmohet si shkrimtari tjetër i madh shqiptar. Gazeta franceze LIBERATION. Ky libër që lexohet me një frymë, është nderuar me çmimin "Romani më i mirë i vitit 1995" nga Ministria e Kulturës e Shqipërisë. Ai është përkthyer dhe botuar në Francë dhe Itali.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Toena

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Kufoma është romani i lojës mizore të maces me miun midis pushtetit totalitar dhe individit. Festim Gurabardhi, redaktor në një shtëpi botuese, i përndjekur nga hetuesi Valmir D. është në qendër të ngjarjeve. Një jetë në makth, në një atmosferë absurdi në mesin e viteve '70, ku ekzistenca mbahet në fijen e perit, është atmosfera e kohës ku zhvillohen këto ngjarje. Personazhet më kot përpiqen të gjejnë strehë në shfrimet dashurore të hfrenuara dhe avujt e alkoolit. Gjithçka i shtyn drejt shkatërrimit, çmendurisë. "Kufoma" është një nga veprat më dramatike e më të fuqishme të Kongolit. Bashkë me romanin "I humburi" (1992), ai shënoi një kapërcim thelbësor në letrat shqipe, me sukses befasues në shkallë europiane.

Data sheet

pages209
Published year1994
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri