Kufoma

Fatos Kongoli BCA091

New product

Përshkrim i shkurtër

Me këtë roman të ri haluçinant, Fatos Kongoli afirmohet si shkrimtari tjetër i madh shqiptar. Gazeta franceze LIBERATION. Ky libër që lexohet me një frymë, është nderuar me çmimin "Romani më i mirë i vitit 1995" nga Ministria e Kulturës e Shqipërisë. Ai është përkthyer dhe botuar në Francë dhe Itali.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Çabej

650 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Kufoma është romani i lojës mizore të maces me miun midis pushtetit totalitar dhe individit. Festim Gurabardhi, redaktor në një shtëpi botuese, i përndjekur nga hetuesi Valmir D. është në qendër të ngjarjeve. Një jetë në makth, në një atmosferë absurdi në mesin e viteve '70, ku ekzistenca mbahet në fijen e perit, është atmosfera e kohës ku zhvillohen këto ngjarje. Personazhet më kot përpiqen të gjejnë strehë në shfrimet dashurore të hfrenuara dhe avujt e alkoolit. Gjithçka i shtyn drejt shkatërrimit, çmendurisë. "Kufoma" është një nga veprat më dramatike e më të fuqishme të Kongolit. Bashkë me romanin "I humburi" (1992), ai shënoi një kapërcim thelbësor në letrat shqipe, me sukses befasues në shkallë europiane.

Data sheet

pages209
Shtëpia botueseÇabej
Published year1994
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri