Obelisku i zi : historia e nje rinie te vonuar View larger

Obelisku i zi : historia e nje rinie te vonuar

Erich Maria Remarque BDI0212

New product

Përshkrim i shkurtër

"Bota ka një shkrimtar të madh, Erich Maria Remarque. Ai është mjeshtër i rangut padyshim të parë, njeri që mund ta lakojë gjuhën sipas vullnetit. Nëse ai shkruan për njerëzit apo të natyrës së qetë, prekje e tij është e ndjeshme, e fortë dhe e sigurt." Times Book Review The New York

More details

490 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9992759488
Viti i botimit2004

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Nga autori i kryeveprës Asgjë e re nga Fronti Perëndimit, Obelisku Zi është një roman klasik i pasojave shqetësuese të Luftës së Parë Botërore në Gjermani. Libri paraqet jetën në një qytet të vogël gjerman gjatë krizës së madhe të viteve 1920.

Një veteran i regjur i Luftës së Parë Botërore, Ludvigu, tani punon për një firmë varrimesh, duke u shitur mermerë dhe gurë varresh të afërmve të viktimave të vdekjes. Edhe pse i mëdyshur për punëb që bën, Ludvigu dyshon se jeta ka më tepër se sa ta sigurish bukën mbi fatkeqësitë e të tjerëve.

I vetëquajturi poet, shumë shpejt ndien se një erë e re po fryn në atdheun e vet, era e hidhur e krizës që do ta përfshijë atë edhe një herë në flakë të tjera, kësaj here jo nga lufta... Mos më qortoni që po u rikthehem kohërave të shkuara.

Mbi botë po derdhet drita e shpëlarë e një apokalipsi të ri. Era e gjakut dhe pluhuri i shkatërrimeve të fundit ende nuk janë davaritur e, megjithatë, laboratorët dhe uzinat i janë përveshur punës për të ruajtur paqen në botë, duke shpikur armë që janë në gjendje të hedhin gjithë planetin tonë në erë...

                                                    

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages412
ISBN9992759488
RedaktoriAristea Mima Shvarc
Viti i botimit2004
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI tretë
PërkthyesiRobert Shvarc
RomanSagë&Histori