Kohe per te jetuar, kohe per te vdekur

Erich Maria Remarque FNK0066

New product

Përshkrim i shkurtër

Në romanin Kohë për të jetuar, kohë për të vdekur E.M.Remarque ngrihet kundër idesë së "luftës totale". Në të, ai zbulon barbarinë që shkakton ushtria gjermane, tashmë e verbuar plotësisht nga propaganda hilteriane

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fan Noli
ISBN9789994352951

1 100 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Në romanin Kohë për të jetuar, kohë për të vdekur E.M.Remarque ngrihet kundër idesë së "luftës totale". Në të, ai zbulon barbarinë që shkakton ushtria gjermane, tashmë e verbuar plotësisht nga propaganda hilteriane, në frontin e Lindjes. Kështu, ushtari Ernest Gffiber që në kundërshtim me natyrën e tij është i detyruar të luftojë në emër të Gjermanisë naziste, dëshmon për dilemën, në të cilën gjendet çdo individ në këto rrethana që do t'i qëndrojë besnik ndërgjegjes së tij.

Ishin të vrarë të vjetër. Fshati kishte ndërruar duar disa herë — në nëntor, dhjetor, janar dhe tani së fundmi, në prill. Ishte marrë, braktisur, e prapë rimarrë, duke ua lënë vendin stuhive të borës që brenda disa orëve i kishin mbuluar kufomat me një qilim aq të trashë, sa infermieret s'i gjenin dot më. Çdo ditë shpaloste një shtresë të bardhë mbi peizazhin e shkretuar, si një infermiere që hedh një çarçaf të bardhë mbi një shtrat të përgjakur.

Data sheet

pages374
ISBN9789994352951
RedaktoriRexhep Hida
Published year2009
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiMarzela Çelanji
RomanSagë&Histori