Obelisku i zi Shiko më të madhe

Obelisku i zi

Erich Maria Remarque BDI0212

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

"Bota ka një shkrimtar të madh, Erich Maria Remarque. Ai është mjeshtër i rangut padyshim të parë, njeri që mund ta lakojë gjuhën sipas vullnetit. Nëse ai shkruan për njerëzit apo të natyrës së qetë, prekje e tij është e ndjeshme, e fortë dhe e sigurt." Times Book Review The New York

Më shumë detaje

437 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9992759488

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Nga autori i kryeveprës Asgjë e re nga Fronti Perëndimit, Obelisku Zi është një roman klasik i pasojave shqetësuese të Luftës së Parë Botërore në Gjermani. Libri paraqet jetën në një qytet të vogël gjerman gjatë krizës së madhe të viteve 1920.

Një veteran i regjur i Luftës së Parë Botërore, Ludvigu, tani punon për një firmë varrimesh, duke u shitur mermerë dhe gurë varresh të afërmve të viktimave të vdekjes. Edhe pse i mëdyshur për punëb që bën, Ludvigu dyshon se jeta ka më tepër se sa ta sigurish bukën mbi fatkeqësitë e të tjerëve.

I vetëquajturi poet, shumë shpejt ndien se një erë e re po fryn në atdheun e vet, era e hidhur e krizës që do ta përfshijë atë edhe një herë në flakë të tjera, kësaj here jo nga lufta... Mos më qortoni që po u rikthehem kohërave të shkuara.

Mbi botë po derdhet drita e shpëlarë e një apokalipsi të ri. Era e gjakut dhe pluhuri i shkatërrimeve të fundit ende nuk janë davaritur e, megjithatë, laboratorët dhe uzinat i janë përveshur punës për të ruajtur paqen në botë, duke shpikur armë që janë në gjendje të hedhin gjithë planetin tonë në erë...

                                                    

Të dhëna

Faqe412
ISBN9992759488
RedaktoriAristea Mima Shvarc
Viti i Botimit2004
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
PërkthyesiRobert Shvarc
RomanSagë&Histori