Categories

Specials

List of products by supplier: Dituria

per page
Showing 1 - 32 of 523 items
 • Quick view
  450 Lekë In Stock

  Të panumërta janë variantet e ciklit të vjetër të legjendave për mbretin Artur e që vijnë ndoshta qysh prej shekullit XII, zanafillat e të cilit humbasin nëpër labirintet e letërsisë së vjetër angleze e franceze ende të pazbuluara plotësisht. Libri ynë është një interpretim romantik i aventurave magjepsëse të kavalierëve dhe damave të tyre.

  450 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  100 risi sociale nga Finlanda është një mënyrë elegante për të prezantuar vendin, mënyrën e ndërtimit dhe funksionimit të shoqërisë finlandeze te vizitorët e huaj, por jo vetëm, Idetë që ofron libri 100 risi sociale nga Finlanda të mobilizojnë për tiu përqasur fenomeneve të ndryshme me optimizëm dhe besim se për çdo problem ekziston një zgjidhje, mjafton...

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock

  Na ishte një herë një djalë i vogël, që nuk kishte gjysh! Kurse shoku i tij e kishte gjyshin dhe ishte i lumtur.... "A di të fërshëllesh Johana?", një libër-xhevahir i vogël, për fëmijët nga 7 vjeç e tutje, e gjeni në platformën tonë. Porosite me një klik

  500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  400 Lekë In Stock

  Përmbledhje e tregimeve dhe novelave më të spikatura të Miho Gjinit, të shkruara deri në vitin 2000. Problematika dhe tematika e këtyre krijimeve lidhet ngushtësisht me realitetin dhe ngjarjet

  400 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  540 Lekë 600 Lekë -10% In Stock

  E vendosur në të njëjtin fshat ku Irène Némirovsky do të shkruante romanin Suitë franceze, por e nisur që në vitin 1937, kjo dramë familjare e shkruar si një hetim policor tregon shtrëngatën e rrahjeve të zemrës së mbyllur në vetvete, në një shoqëri tepër të lëmuar në sipërfaqe.

  540 Lekë
  600 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  Me Agostinon, një rikthim në rrëfimin real e të vërtetë, pas shmangieve nga realiteti dhe shpërthimeve surrealiste e satirike, Moravia fitoi vlerësimin e lartë të kritikës e lexuesve, si dhe çmimin e tij të parë letrar.

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Kritika e kohës shkruante: “Rrallëherë ndodh që një shkrimtar tjetër rus ta zotërojë kaq mrekullisht fjalën në tërë vlerën e saj”.

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Një sekret drithërues fshihet midis fletëve të albumit të fotografive të familjes Van Bemel, burrë, grua, dhe pesë fëmijë, që kanë jetuar në një shtëpi të madhe në provincën holandeze.

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Pikturat e Llambi Blidos përfaqësojnë denjësisht zhvillimet e pikturës shqiptare, jo vetëm ato tematike që preferoheshin në periudhën e komunizmit, por edhe zhvillimet e nëndheshme që i jepnin një kahje të modernitetit pikturës shqiptare

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  450 Lekë In Stock

  Aleksandri i Madh është një nga heronjtë më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Në moshë të re, ai u bë mbret i Maqedonisë dhe pushtoi Persinë. Kishte ideale fisnike, për të bashkuar popujt e ndryshëm të botës në një vend të begatë. Ndiqni historinë në këtë libër, të përshtatur për fëmijë.

  450 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 250 Lekë In Stock

  Biografia e Moisiut gëzon pasuri dhe vlera që do t'i dëshironin çdo njeri i rangut të tij. Maks Brod shkruan për të: "Hamlet është shkruar vetëm për Moisiun dhe vetëm ai mund ta interpretonte." K. Stanislavski shkruan: "Një artist edhe një njeri kaq i madh sa Moisiu, i përket gjithë botës".

  1 250 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 260 Lekë 1 400 Lekë -10% In Stock

  “Ana Bolena, një çështje familjare” është një afresk i fuqishëm historik, emocionues dhe aventuresk dhe një dëshmi shumë e lartë letrare që na rikthen në të kaluarën në ngjyrat e saj më të gjalla dhe e bën atë vitale. Romani vjen në shqip nga Ledia Dushi

  1 260 Lekë
  1 400 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Një autore e re shfaqet në letërsinë shqipe: Me romanin e parë nis një rrugë që kërkon ta ndaj me lexuesit e saj. Në dukje i lehtë dhe i bukur për t’u lexuar në një fundjavë, ajo që mbizotëron në roman është dialogu dhe monologu me vetveten për të shpalosur karakteret komplekse. Teksa e lexoni, me siguri do të gjeni shumë pjesë nga vetja juaj… “I dukej se...

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  720 Lekë 800 Lekë -10% In Stock

  Një nga tekstet më domethënëse të Peter Handkes, një thriller i tensionuar dhe anormal, me një stil narrativ tejet origjinal.

  720 Lekë
  800 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë Out of stock

  Në këtë Udhërrëfyes të plotë do të gjeni: Strategjitë qetësuese për të përballuar frikërat irracionale dhe ankthet që shkaktojnë dobësi. Metodat për të interpretuar të kaluarën tuaj dhe për të kuptuar të tashmen, për të arritur paqen dhe perspektivën. Teknikat e relaksimit, te të cilat mund të mbështeteni kur ndiheni në panik. Hapat praktikë për të...

  1 000 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  650 Lekë In Stock

  Në këtë vepër janë përmbledhur të gjithë autorët shqiptarë që kanë shkruar për estetikën, që nga De Rada, Konica, Fishta, Koliqi dhe deri në ditët tona. Ky tekst iu shërben të gjithë studentëve të letërsisë, arteve, por edhe të pasionuarve pas estetikës

  650 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Romani është një përgjigje e mënyrave se si mbahej gjallë sistemi diktatorial në Shqipëri, cilat ishin dilemat dhe pse-të që e çonin qenien në zgrip ekzistencial. Ai shndërrohet kështu në një dëshmi letrare, nëpërmjet së cilës zbulohen tronditjet psikologjike, misteret, hakmarrjet dhe metodat e përdorura për tjetërsimin e njeriut në diktaturë.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  ... Ari i rremë" është historia e një edukimi sensual, portreti i një brezi dhe rrëfimi i një dështimi. Nëse libri i Maro Doukës pati një sukses të tillë në Greqi sapo u botua dhe mbeti ende një vepër e rëndësishme, kjo ndodh se një brez i tërë identifikohet me të..." Fucille Farnoux, "Le Monde"

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Studimi i periudhës së artit modernist të Kosovës, të përfaqësuar në rastin e këtij botimi nga vepra e prof. Rexhep Ferrit, njërit prej artistëve më të shquar modernistë shqiptarë, të kujton pikërisht një lloj arkeologjie të mëngjesit (një mëngjes që për ta kuptuar duhet të rrëmosh thellë nëpër terrin e kohërave).

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 800 Lekë 2 000 Lekë -10% In Stock

  Ky set përmban dy libra që do t’i japin aroma dhe shije fantastike pushimeve tuaja. Autorja italiane bestseller vjen edhe për lexuesit shqiptarë si romanciere ndër më të shiturat me dy romanet e saj Kopshti i luleve sekrete dhe Shtegu i parfumeve, të cilat duhet ti keni me vete për të kaluar sa më bukur ditët e gjata të verës

  1 800 Lekë
  2 000 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  "Aromat e vjeshtës” është pjesa e parë e një trilogjie dhe romani i pestë i autorit Grigor Banushi. Ai vjen pas romaneve “Vdekja e Narcisit”, “Fytyra e Djallit”, “Mëria e Zanave” dhe “Simfonia e pambaruar”.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Në plot 15 kapitujt koncizë të këtij vëllimi, Juha Varto, i konsideruar si një nga filozofët më të rëndësishëm finlandezë, jep detaje interesante rreth gjithçkaje që lidhet me estetikën, artin, bukurinë, filozofinë, muzikën etj. Një libër me vlerë dhe shumë i çmuar jo vetëm për çdo pedagog apo student, por edhe për çdo lexues kureshtar që do të mësojë më...

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 250 Lekë In Stock

  Një guidë praktike për shëndetin e zemrës dhe trajtimin kirurgjikal.

  1 250 Lekë
  In Stock
 • Nga brunch - i te dreka e Krishtlindjeve, nga dasma te pikniku, nga pritjet e thjeshta te mbrëmjet me vallëzim, shumë këshilla të vlefshme për mënyrën më të mirë për të pritur miq dhe të ftuar në botën e shekullit 21.

 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Me një stil të drejtpërdrejtë dhe thellësisht të sinqertë, në distancën e duhur nga një material autobiografik, ende me dhimbje të gjallë, një rrëfim-çlirim, në të cilin Justine Lëvy nuk fsheh asgjë nga vuajtja e saj e brendshme dhe duke qortuar pa mëshirë veten, ngre për kontrast boshllëkun e errët të atij që i qëndronte pranë.

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  I botuar për herë të parë më 1929, “Asgjë të re nga fronti i perëndimit” është konsideruar si një nga librat më të rëndësishëm të shkruar me subjekt nga kasaphana e Luftës së Parë Botërore. Siç shkruan autori, kjo është një mënyrë e përsosur “për të rrëfyer një gjeneratë, që edhe nëse u shpëton granatave, shkatërrohet nga lufta”.

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Atë natë e pashë është një histori që rrëfehet përmes këndvështrimit të pesë personazheve të ndryshme, të cilët flasin për veten dhe kohërat e trazuara në të cilat jetuan.

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  400 Lekë In Stock

  Dhjetor 1945. Franca është çliruar, luftohet në territoret e Rajhut të Tretë, por Holanda, për një gabim strategjik të aleatëve, vuan ende nën pushtimin nazist. Ndërsa përshkon me biçikletë një zonë të qetë banimi të Haarlemit, një polic kolaboracionist, Fake Ploeg, i njohur për mizoritë e tij, vritet dhe trupi i tij transportohet përpara shtëpisë së...

  400 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  540 Lekë 600 Lekë -10% In Stock

  Nëse po kërkoni një libër që ju emocionon, ju mban frymën pezull dhe ndonjëherë ju drithëron, ky libër është për ju. Mosha e leximit: nga 11 vjeç.

  540 Lekë
  600 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Mos u ankoni që jeni trembur, sepse ky është NJË LIBËR QË TË TREMB, që të bën të hidhesh përpjetë shumë herë. Jemi në të njëjtin autobus drithërimash, që ndoshta e njihni, që tashmë është rrënuar dhe bllokuar në varrezën e makinave. Jashtë bie shi dhe katër fëmijë që kanë gjetur strehë aty, befas dëgjojnë një zë të mbinatyrshëm që tregon ngjarje...

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Seria fantastike Autobusi i dritherimave vjen me vellimin e trete per lexuesit e rinj, te pasionuar pas romaneve thriller.

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Një aventurë tjetër emocionuese, e frikshme në autobusin më të tmerrshëm -por edhe më të dashur që ekziston. Mosha e leximit: nga 11 vjeç.

  800 Lekë
  In Stock
Showing 1 - 32 of 523 items