Skënderbeu – Një histori politike View larger

Skenderbeu – Nje histori politike

Aurel Plasari LIA0001

New product

Përshkrim i shkurtër

Libri "Skënderbeu - Një histori politike" është vlerësuar më 2018 me Çmimin Shkencor Ndërkombëtar të Akademisë së Shkencave të Shqipërisë për studimet më të suksesshme për Gjergj Kastriotin – Skënderbeun në Vitin Mbarëkombëtar kushtuar figurës dhe epokës së tij.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet IDK
ISBN9789928136534

2 800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Vepra është ndarë në kapitujt:

■ Arbërit dhe Arbëria politike përpara pushtimit osman

■ Ekspandimi turk në kontekstin europian-arbëror

■ Shfaqja dhe ngritja në histori e Gjergj Kastriotit

■ Shpallja e politikës së luftës

■ Drejt “Aleancës së krishterë”

■“Luftëtar i Krishtit” mes Turkut dhe Venedikut

■ Ballë-për-ballë me Muratin II

■ Mes papës Nikollë dhe mbretit Alfons

■ Mes Kalikstit III dhe Alfonsit V

■ Me Piun II në kulmin e politikës

■ Me kryqëzatën dhe pa kryqëzatën e Piut II

■ Në ballafaqim me “Mehmet Pushtuesin”

■ Zhgënjimi prej kurjes së Romës

■ Ballafaqimi i dytë me “Mehmet Pushtuesin”

■ Ethet e vdekjes dhe fundi

■ Skënderbeu - hero semantic

■ Fjalorth termash historikë

■ Shkurtesa të arkivave dhe bibliotekave

■ Bibliografi e autorëve të cituar ose të përmendur

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages944
ISBN9789928136534
Published year2018
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
HistoryAlbania
I ri1