Shqiperia dhe Shqiptaret ne Europen e Piut te II View larger

Shqiperia dhe Shqiptaret ne Europen e Piut te II

Aurel Plasari DK0057

New product

Përshkrim i shkurtër

"Karta europiane e identitetit të shqiptarëve": edhe kështu mund të titullohej ky libër për nga rëndësia kultuhistorike që paraqet pozicioni i Arbërisë dhe i arbërve në veprën e Enea Silvio Piccolominit

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet IDK
ISBN978 9928 136 31 2

1 800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

29 other products in the same category:

More info

Karta europiane e identitetit të shqiptarëve: edhe kështu mund të titullohej ky libër për nga rëndësia kultuhistorike që paraqet pozicioni i Arbërisë dhe i arbërve në veprën e Enea Silvio Piccolominit, veçan te De Europa e tij, por edhe në pjesën tjetër të saj. Një aventurier I madh, siç e ka cilësuar ndonjë historian i Kishës duke ia përgojuar të ritë? Apo një papë I madh, siç e kanë quajtur historianë të tjerë? Pa dyshim një humanist emërmadh dhe i pari që ripohoi unitetin shpirtëror të Europës me përfshirjen në të si të pjesës së saj perëndimore, edhe të asaj lindore, çfarë e zhdukte tendosjen e dikurshme mes Lindjes dhe Perëndimit duke e riaktualizuar konceptin Europë e duke i dhënëpërmbajtjen e re tanimë politike.

Data sheet

pages470
ISBN978 9928 136 31 2
Published year2015
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër