Obsesione, fobi dhe paranoja View larger

Online only

Obsesione, fobi dhe paranoja

Sigmund Freud BLA0002

New product

Përshkrim i shkurtër

Neurozat kanë luajtur rol të rëndësishëm në historinë e qytetërimit; ato u shfaqën në formë epidemike njëlloj sikur të rridhnin nga një molepsje psikike, dhe përfshiheshin në historinë e obsesioneve e të shtrigërisë. Disa dokumente të asaj kohe dëshmojnë se simptomatologjia e neurozave nuk ka pësuar ndryshime.

More details

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9992759275

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Në këtë vëllim janë përmbledhur disa prej eseve më domethënëse që Frojdi, midis viteve 1849-1913, ia kushtoi kuptimit të tre patologjive të përhapura neurotike e psikotike. Duke u thelluar në një mënyrë gjithnjë e më të matur në një shpjegim analitik, Frojdi u mundua të hetojë dinamikën e thellë duke arritur në një shpjegim të qartë të dukurisë obsesive në planin kliniko-nosologjik dhe duke e dalluar nga nevrastenia dhe nga fobitë e vërteta, sikurse nga neurozat e zakonshme traumatike. Studimi i tij, i mbështetur në mori rastesh, përqendrohet në motivimet e pandërgjegjshme të të gjithë aspekteve obsesive në sjelljen e përditshme.

Data sheet

pages120
ISBN9992759275
RedaktoriAna Sheldia
Published year2003
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiGentian Vyshka; Besmir Struga