Psikoanaliza e histerise dhe e ankthit V.1

Sigmund Freud FNK0014

New product

Përshkrim i shkurtër Termi "histeri" zë fill në kohët më të lashta të mjekësisë dhe ka prejardhjen nga paragjykimi, i kapërcyer vetëm në ditët tona, që e lidh neurozën me sëmundjet e aparatit gjenital femëror. Në Mesjetë neurozat patën një rol të rëndësishëm në historinë e qytetërimit; ato u shfaqën në formë epidemike njëlloj sikur të rridhnin nga një molepsje psikike, dhe përfshiheshin në historinë e obsesioneve dhe të shtrigërisë.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN978-99943-918-5-1

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Disa dokumente të kohës së Mesjetës, dëshmojnë se simptomatologjia e neurozave nuk ka pësuar ndryshime deri në ditët e sotme. Një vlerësim i drejtë dhe një kuptim më i mirë u zhvilluan vetëm në vijim të studimeve të Sharkosë dhe të shkollës së Salpetriesë që frymëzohej prej tij. Deri më atëherë histeria kishte qenë bête noire e mjeksësisë.

Data sheet

pages262
ISBN978-99943-918-5-1
RedaktoriRexhep Hida
Published year2007
Vendodhja e botimitTirane
Tipi i publikimitLibër
PërkthyesiQemal Velija