Psikanaliza e artit dhe e letersise View larger

Psikanaliza e artit dhe e letersise

Sigmund Freud BDI0162

New product

Përshkrim i shkurtër

Sigmund Freud (1856-1939) konsideruar si ndër mendimtarët më të shquar të shek. XX, ishte neurolog austriak, i cili themeloi shkollën psikanalitike dhe psikiatrike. Ai u bë i njohur për teoritë e tij në lidhje me gjendjen e pandërgjegjshme dhe mekanizmin mbrojtës të represionit, si dhe për krijimin e praktikës klinike të psikanalizës për trajtimin fitopatologjik përmes dialogut mjek-pacient.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9992731907

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Në dritën e teorisë së tij të inkoshiencës, Frojdi, në fakt avancon në një fushë ende të pashkelur, të interpretimit psikanalitik të artit dhe të personalitetit të artistit, duke kërkuar të analizojë natyrën e fenomenit krijues. Ky vëllim përmban këto ese: Përgjigje ndaj një pyetësori mbi lexuesin dhe mbi librat e mirë (1907), Poeti dhe fantazia (1908), Një kujtim fëmijërie i Leonardo da Vinçit (1910), Motivi i zgjedhjes së peshtafeve (1913), Moisiu i Mikelanxhekos (1914), Një kujtim fëmijërie nga Poezi dhe vërtetësi e Gëtes (1917), Turbulluesi (1919).

Data sheet

pages168
ISBN9992731907
RedaktoriNexhat Myftiu
Published year2000
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAlbana Velia