Strategjia ne boten bashkekohore, hyrje ne studimet e strategjise

John Baylis/ James J. Wirtz/ Colin S. Gray/ Eliot Cohen UE0076

New product

Përshkrim i shkurtër

Botimi i librit përfshin disa reflektime më të pjekura për rolin e fuqisë ushtarake në botën bashkëkohore. Këto reflektime përfshijnë analiza të konflikteve të fundit, që nga lufta e Afganistanit deri te ajo e Irakut, dhe debatet e vazhdueshme për mësimet që mund të nxirren nga këto luftëra.

More details

2 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press
ISBN9788885639693

1 600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Në veçanti, u kushtohet vëmendje debateve nëse ka pasur një revolucion në çështjet ushtarake, si edhe debateve për të ardhmen e luftës, duke pasur parasysh hapin fenomenal të risive në elektronikë dhe në sistemet kompjuterike. Në libër u kushtohet vëmendje, gjithashtu, ndërlikimeve strategjike të ndryshimit të strukturës së politikave globale dhe rolit të fuqisë ushtarake amerikane në një botë njëpolare. Në një nivel më të gjerë konceptual, ky botim shkon më tej se botimi i parë, duke analizuar rëndësinë e vazhdueshme të teorive të ndryshme të paqes dhe të sigurisë në një botë që ndryshon shumë nga epoka e Luftës së Ftohtë, kur këto koncepte ishin themelore për opinionin e gjerë të studimeve të strategjisë. Po ashtu, ky botim e vë më fort theksin te pasojat e 11 Shtatorit, te lufta kundër terrorizmit, si dhe në perspektivat për përhapjen e Armëve të Shkatërrimit në Masë, jo vetëm nga aktorët shtetërorë, por dhe nga ata jo shtetërorë.

Data sheet

pages460
ISBN9788885639693
Published year2013
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18-vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiElona Lena