Totem dhe tabu View larger

Totem dhe tabu

Sigmund Freud BDI0190

New product

Përshkrim i shkurtër

Totem dhe tabu, disa pika takimi mes jetës mendore të popujve të egër dhe neurotikëve. Në këto dy romane shohim se si makina e pushtetit, e institucioneve të moralit e të drejtësisë është lidhur ngushtë me një zinxhir marrëveshjesh të fshehta.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9992759089
Viti i botimit2003

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Totem dhe tabù është një nga veprat më të mëdha klasike të psikologjisë. Tabuja është lehtësisht më e kuptueshme, sepse siç shkruante Frojdi në Parathënie "tabuja ekziston ende midis nesh". Totemi është më pak i qartë, sepse është më larg nesh. Por pikërisht këtu Frojdi jep opinionin e tij origjinal për totemizmin, përmes shfaqjes së tij në zhvillimin e fëmijëve. "Marrëdhëniet midis antropologjisë sociale dhe psikologjisë ende janë të paqëndrueshme dhe të papërcaktuara mirë. por në çdo ndërthurje të tyre puna e psikanalistit mund të jetë vendimtare. Është pra, shumë i frytshëm ky botim i ri i një vepre të tillë pioniere". Frojdi ka një element të fuqishëm artisti në esetë e veta. Ky libër është një nga veprat më magjepsëse dhe tipike në universin e veprës frojdiane.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages162
ISBN9992759089
RedaktoriGjergj Kola
Viti i botimit2003
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiGentian Vyshka