Jeta dashurore dhe seksualiteti

Sigmund Freud FNK0004

New product

Përshkrim i shkurtër

Në rast se një mjek praktikant psikoanalist pyet veten, se për çfarë vuajtjesh i kërkohet më shpesh ndihmë, atëherë ai, pa marrë parasysh frikën shumëformëshe, duhet të përgjigjet: nga impotenca psikike.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN978-99943-52-4-8

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Ky çrregullim i veçantë ka të bëjë me burra me ndjeshmëri shumë të lartë dhe shfaqet në faktin se organet ekzekutuese të seksualitetit nuk e kryejnë aktin seksual, megjithëse ato para dhe këtij akti duken si të shëndosha dhe të afta; megjithëse ekziston një prirje e fortë psikike për kryerjen e aktit. Udhëzimin e parë për kuptimin e gjendjes së tij i sëmuri e mëson vetë, kur fiton përvojën se një mosfunksionim i tillë shfaqet vetëm në orvatjen seksuale me persona të caktuar, ndërsa me persona të tjerë kjo gjë është një cilësi e objektit seksual, tek e cila ka burimin pengesa e potencës mashkullore, dhe nganjëherë thotë se ka ndjesinë e një poengese në brendësinë e tij, perceptimin e një kundërvullneti që e shkatërron me sukses qëllimin e vetëdijshëm. Por ai nuk mund ta marrë vesh se ç'është kjo pengesë e brendshme dhe cila cilësi e objektit seksual e bën atë të veprojë.

Data sheet

pages254
ISBN978-99943-52-4-8
RedaktoriRexhep Hida
Published year2009
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
PërkthyesiAlfred Sejdia & Teuta Hoxha & Sidita Kruja