Qyteti

Max Weber FNK0049

New product

Përshkrim i shkurtër Nga karakteri i tyre përkufizimet për "qytetin" mund të jenë nga më të ndryshmet, por të gjitha kanë një gjë të përbashkët dhe pikërisht atë që qyteti përfaqëson në vetvete (të paktën realisht) një vendbanim të mbyllur dhe jo një apo disa shtëpi të vendosura larg njëra-tjetrës.

More details

901 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fan. S. Noli
Fletët173
ISBN978-99943-52-34-0
Viti i botimit2008

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Në qytete (dhe jo vetëm në qytete) shtëpitë janë të vendosura pranë njëra-tjetrës, ndërsa sot si rregull ato janë të vendosura pothuajse ngjitur mur më mur. Zakonisht kur thuhet "qytet", kemi parasysh një qendër të banuar. Nga pikëpamja sociologjike qyteti përkufizohet si qendër e banuar, pra, që shtëpitë në të janë shumë afër njëra-tjetrës dhe që është aq e madhe saqë në të mungojnë lidhjet specifike të fqinjëve me njëri-tjetrin.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
Fletët173
ISBN978-99943-52-34-0
RedaktoriRexhep Hida
Viti i botimit2008
Vendodhja e botimitTirane
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
PërkthyesiVullnet Muço