Asimetrite e Zhvillimit - Si shkak i varferise

Kosta Barjaba (Grup autorësh) UE0150

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky libër përmban prezantimet në Forumin publik të Akademisë së Shkencava " Asimetritë e tranzicionit: Mirëqenia sociale apo varfëri ekstreme?", mbajtur më 23 prill 2015.

More details

2 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press
ISBN9789928190673

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Thanë për librin: Adresimi i asimetrive të zhvillimit të Shqipërisë është një fushë e pafund reflektimesh, studimesh, kërkimesh dhe vendimmarrjesh në fushën e politikave. Në disa raste asimetritë kanë qenë të dukshme edhe midis prioriteteve të politikave dhe prioriteteve buxhetore dhe mospërputhjeve të tjera në "leximin", programimin dhe mbështetjen e nevojave për zhvillim. Valentina Leskaj Mbulimi Universal është një objektiv i gjithë botës. Banka Botërore e ka shpallur si objektiv të 2030-ës, Qeveria e Shqipërisë e ka si objektiv të 2017-ës. Megjithatë, mbulimi sado që mund të arrihet në radhë të parë në letër, së dyti në ligj dhe, së treti, organizativisht, nuk është asgjë në qoftë se nuk shoqërohet me Aksesin Universal. llir Beqaj Debati mbi pabarazinë është parë gjithmonë nën presupozimin se pasuria e kombeve është një zero sum game. Shoqëria po lëviz në bllok përpara drejt një jetë më të mirë, jo duke synuar barazinë nëpërmjet rishpërndarjes, por nëpërmjet pabarazisë relative. Pandeli Garo Asimetria më e dukshme, por edhe me pasojat më të dëmshme për qytetarët është ajo midis modelit të zhvillimit ekonomik dhe sistemit të mirëqenies sociale. "Produkti" i kësaj asimetrie është cilësia e ulët e mirëqenies dhe niveli problematik i varfërisë në Shqipëri. Kosta Barjaba

Data sheet

pages216
ISBN9789928190673
Published year2016
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18-vjeç
Numri i botimeveI parë