Metapsikologjia View larger

Metapsikologjia

Sigmund Freud FNK0009

New product

Përshkrim i shkurtër Shpesh kemi dëgjuar të formulohet kërkesa se një shkencë duhet të ndërtohet mbi koncepte themelore të qarta e të përcaktuara mirë. Në të vërtetë, asnjë shkencë, edhe ajo më e sakta, nuk fillon me të tilla përkufizime. Fillimi i vërtetë i veprimtarisë shkencore qëndron më shumë në përshkrimin e dukurive që më pas mblidhen, rregullohen dhe bashkërendohen.

More details

104 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN9789994352043
Viti i botimit2007

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Në analizën që do të bëjmë, nuk mund të shmanget zbatimi i disa ideve abstrakte të marra aty këtu dhe jo vetëm nga përvoja e sotme. Ide të tilla - që janë konceptet themelore të shkencës - zhvillohen më tej gjatë përpunimit të lëndës së grumbulluar që është edhe më i domosdoshëm. Fillimisht ato patjetër nuk janë edhe aq të përcaktuara dhe përmbajtja e tyre nuk mund të kuptohet qartë. E pranojmë se për sa kohë këto ide janë në këtë gjendje, ato kanë vlerë jo të vogël e të shumëfishtë, duke shfuqizuar edhe materialin eksperimental, nga i cili duket sikur janë huazuar, por që në të vërtetë u është nënshtruar atyre.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages220
ISBN9789994352043
RedaktoriRexhep Hida
Viti i botimit2007
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
PërkthyesiRezarta Petriti