Reduced price! Shakaja dhe lidhja e saj me te pavetedijshmen View larger

Shakaja dhe lidhja e saj me te pavetedijshmen

Sigmund Freud FNK0002

New product

Përshkrim i shkurtër

Është e natyrshme se kush ka pasur ndonjëherë rastin të ineresohet në literaturën e estetëve e të psikologëve se çfarë shpjegimi mund t'i jepet thelbit të shakasë, duhet të pranojë që përpjekjet filozofike nuk e kanë prekur atë në atë masë që e meriton, falë rolit që luan në jetën tonë shpirtërore. Vetëm pak mendimtarë janë interesuar deri në thellësi për problemet e shakasë.

More details

902 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fan. S. Noli
Fletët266
ISBN99943-873-6-7
Viti i botimit2007

1 020 Lekë

-15%

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Ç'është e vërteta, midis atyre që janë marrë me studimin e shakasë, ka emra të ndritur si ai i shkrimtarit Jean Paul (Fr. Richter) dhe i filozofëve Th. Vischer, Kuno Fischer dhe Th.Lipps; por edhe këta autorë temën e shakasë e kanë lënë në plan të dytë, ndërsa interesi kryesor i studimit përqendrohet në problemin më të gjerë e më joshës të komikes. Duke studiuar këtë literaturë, të krijohet përshtypja sikur është krejtësisht e pamundur që shakaja të trejtohet jashtë lidhjes së saj me komiken. Sipas Th. Lippsit shakaja është "komikja plotësisht subjektive", d.m.th. një komike "që e prodhojmë vetë, që ka të bëjë me sjelljen tonë si të tillë, dhe ndaj së cilës ne jemi subjekt që i përkasim asaj, por kurrë objekt dhe as objekt vullnetar.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
Fletët266
ISBN99943-873-6-7
RedaktoriRexhep Hida
Viti i botimit2007
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
PërkthyesiMyfit Mushi