Reduced price! Struktura e personalitetit njerezor View larger

Struktura e personalitetit njerezor

Xhevahir Lleshi BUE231

New product

Përshkrim i shkurtër

Libri «Struktura e personalitetit njerëzor» i autorit Xhevair Lleshi, vjen si një i tërë, duke ndërthurur teoritë e personalitetit nga psikologë të mëdhenj mbi strukturën dhe e gjithë kjo e shoqëruar me shembuj mjaft interesant të miteve të botës së vjetër dhe të kohës sonë

More details

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN
ISBN9789928032522

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Kjo vepër është një risi duke paraqitur analizën psikologjike të mjaft njerëzve. Ndërkohë shtrohen dhe u jepet zgjidhje mjaft pyetjeve, si: Çlidhje ka shtypja, egopsikologjia me aftësitë? Pse frika (nëse shek. XX ka qenë një shekull frike, mos vallë shek. XXI do të jetë një shekull emocioni?) është energjia e fshehtë prapa çdo shtypjeje psikike? A ka qenë kjo një frikë e brendshme, që paraqitej në ndërgjegje si e fajësuar? A është e vërtetë që një pjesë e personalitetit shfaq frikë dhe pjesa tjetër, që quhet vetëdije, kërkon të shmangë frikën? Por pyetjet vijojnë. Keni lexuar për marrëdhëniet midis Shën Pavlit si «psikanalisti i parë» i botës, teksa shkruan se njeriu (personaliteti i tij) përbëhet nga fryma (egoja) e mishi (instinktet), me psikoanalistët e sotëm? Pse Freud-i i besonte se sjellja njerëzore rezultonte nda ndërveprimi i tri pjesëve të personalitetit (id, ego, superego)? Pse themi që parimet frojdiane dhe konceptet e tij ndahen në tre grupe kryesore që janë strukturore, dinamika dhe të zhvillimit? A e kini vënë re se në konceptet e strukturës së personalitetit ndërhyjnë Id, Ego, dhe Superego?Çpësojnë dinamike të personalitetit prej instinkteve, ankthit etj.? Pyetjet janë gati të pambarimta dhe shqetësime të këtij libri...

Data sheet

pages282
ISBN9789928032522
Published year2015
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë