Si ndryshojne shoqerite View larger

Si ndryshojne shoqerite

Daniel Chirot BTI0077

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky libër tregon se si kanë ndryshuar shoqëritë gjatë 5 mijëvjeçarëve të fundit. Diskutimi fokusohet tek ideja se shoqëritë e industrializuara, pavarësisht suksesit të tyre të madh, kanë krijuar një sërë problemesh të reja të vështira për t'u zgjidhur, që do të shërbejnë si një input i rëndësishëm për ndryshime të mëtejshme.

More details

899 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Tirana Times
ISBN9789995680954

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Ky libër, i vetmi tekst i përmbledhur i makro - sociologjisë në dispozicion të studentëve të universitetit, tregon se si kanë ndryshuar shoqëritë gjatë 5000 viteve të shkuara. Ai fokusohet tek ideja se shoqëritë industriale, pavarësisht nga sukesi i tyre i madh, kanë krijuar një varg të ri problemesh të përsëritura dhe të pazgjidhura. Si kanë ndryshuar shoqëritë gjatë 5000 viteve të shkuara? Ky tekst i përmbledhur i makro - sociologjisë, i shkruar nga Daniel Chirot, profesor i studimeve ndërkombëtare dhe i sociologjisë në Universitetin e Uashingtonit në Siatëll, i çon studentët në një udhëtim të gjatë për t'iu përgjigjur kësaj pyetjeje. Ai ka për qëllim t'u japë studentëve nisjen në një rrugë të drejtë për të kuptuar shoqërinë e tyre, duke e krahasuar atë më shoqëritë e të tjerëve, si me ato bashkëkohore, ashtu edhe nga pikëpamja historike. Ky libër do t'i frymëzojë lexuesit e tij të mësojnë më shumë vetë rreth kësaj historie të rëndësishme dhe magjepsëse. Ky libër eksploron zhvillimin përmes narrativave historike dhe analizon paradoksin e globalizimit përmes rasteve studimore në thellësi.

Data sheet

ISBN9789995680954
RedaktoriErmira Kokobobo
Published year2012
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18-vjeç
PërkthyesiJorgji Qirjako