Berati, Betlehemi shqiptar View larger

Berati, Betlehemi shqiptar

Xhevahir Lleshi BUE254

New product

Përshkrim i shkurtër

Libri me ese, rrëfime, ditarë dhe analiza historike «Berati, Betlehemi shqiptar», i autorit Xhevair Lleshi, i kushtohet tërësisht qytetit të Beratit, historisë së tij prej mbi dy shekuj e gjysmë, kulturës së tij të lashtë, duke prekur disa nga elementet më të qenësishëm. Interesi nuk shkëputet nga faqja e parë tek e fundit. Po të kujtosh këto histori kaplohesh nga një ngazëllim i trishtueshëm, që çuditërisht është edhe trishtim i ëmbël

More details

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN
ISBN9789928031761

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Përkujdesja e përkorë e autorit për pjesë të veçanta të historisë kthehet në një rrënimtar interesant, nganjëherë ato bëhen histori tejet prekëse. Në qendër të vëmendjes është njeriu, ashtu siç ka qenë dhe siç mund të jetë, ëndërr e vjetër e shekujve, një re­alitet, sido që i ashpër e i padurueshëm por ama kurdoherë i veshur me qëllimet më të mira. Projektohet historia dhe realiteti në dimensionet rela të së djeshmes dhe të sotmes, si për të ndryshuar diçka në jetën e sotme njerëzore, për të mbyllur diku shqetësimet gërryese të autorit. Megjithatë ai nuk ka besuar shumë te mundësia gati e pamundur që realiteti dhe historia të jetojnë së bashku dhe të dy të ndjekin deri në fund fatin e njeriut...

Data sheet

pages222
ISBN9789928031761
Published year2011
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë